« Hürriyet.com.tr

Mozart doğmadı, dünyaya geldi…

Ali Poyrazoğlu Paris’ten gelirken Pierre Desproges’un bir CD’sini getirmiş. O zamanlar CD yoktu ya, daha doğrusu, 1986 tarihli bir sahne gösterisinin kaydı. Hakkı Devrim’e hediye ettiği CD’yi aşırıp evde tek başıma, yıllanmış bir konyağın tadını çıkarır gibi, azar azar seyrettim.

Hürriyet Haber
X

/images/100/0x0/55eb6bb8f018fbb8f8bffa85Çok severdim Pierre Desproges’u, son zamanlarında ölümden ve kanserden bahsetmesine bir anlam verememiştim, meğer hastaymış. 1988’de öldüğünde elli yaşında yoktu.

 

Skeçlerinden birinde, bir zamanlar (o da eskiden çocukmuş demek ki) bir harika çocuk olduğunu, yaşına göre çok erken geliştiğini söylerken, ‘mesela Mozart gibi…’ diyor.

 

O kadar erken gelişmiş ki ‘harika çocuk’ Mozart, daha 5 ½ yaşında Ravel’in Bolero’sunu bestelemiş mesela. Desproges’un yalancısıyım. Ve hatta o kadar erken gelişmişmiş ki Mozart … 34 ½ yaşında ölüp gitmiş!

 

Yine ekliyor Desproges, yarı şaka yarı ciddi:

 

Mozart için “Doğmadı, dünyaya geldi” diyen kimdi unuttum, ama “Mozart’ın konserini izleyen sessizlik de Mozart’ın eseridir” sözleri Sacha Guitry’ye ait, bunu biliyorum. Ama Mozart’ın en sevdiğim eseri Ravel’in Bolero’su değil, Edgar Fauré’nin Requiem’idir!”

 

*

 

Evet,<ı style="mso-bidi-font-style: normal"> Requiem…

İki harika çocuk, gencecik yaşta ölen iki sevgili, bu vesileyle birlikte andık.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
ABD'nin utanç müzesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Jet sosyetenin göz bebeği: Milyonerler adası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Safran tadında bir rota
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
2018’de mutlaka görmeniz gereken yerler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kaplıca tatili hakkında merak edilenler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bu köyde sıcaklık eksi 47 derece!