Ege Haberleri

EGE

  Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı

  Osman URAS/ BODRUM
  11 Aralık 2014 - 01:04Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 10:31

  BODRUM'da yaşayan 51 yaşındaki Namık Kemal Başbay, 4 yıl önce kullanmaya başlayıp tutkunu olduğu motosikletiyle 103 gün önce çıktığı Güney Asya turu kapsamında 22 bin kilometre yol kat ederek 10 ülke gezdi. Dil eksikliği nedeniyle zorlandığını belirten Başbay, 103 günlük tur kapsamında yerel kültürleri yerel kültürleri tanıma fırsatı yakaladığını kaydetti.

  Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı
  Mobilya mağazası işleten evli 2 çocuk babası Namık Kemal Başbay, tutkunu olduğu motosikletle geçen 28 Ağustos'ta Güney Asya turuna çıkmak için ilçeden ayrıldı. Bir motosikletli tarafından ilk kez denenen güzargahta önce İstanbul ardından sırasıyla İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Vietnam ve Singapur'u gezen Başbay, Malezya gezisiyle Güney Asya turunu tamamladı. Uçakla önce İstanbul'a ardından Bodrum'a gelen Başbay, yakınları ve arkadaşları tarafından alkışlarla karşılandı.
  Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı

  HEDEF LATİN AMERİKA 40 KİLOMETRE

  Yakınlarıyla hasret gideren Başbay, gezide yaşadıklarını anlattı. 25 bin olan hedefinin altında kalarak 22 bin kilometre yol yaptığını belirten Başbay, rotasının tehlikeli ancak maceralı olduğunu vurguladı. Hindistan'da 5 bin 600 metre rakımlı bir kente vardığında 10 gün önce bölgede yaşanan sel baskını nedeniyle ölü ve kayıpların hala arandığını söyleyen Başbay, "Korkunç bir yerdi. Gece kalmak için bulduğum otelin birinci katı da sular içerisindeydi. Yollar çok bozuk ve çamurla kaplıydı. Adrenalinin yükseldiği bir durumdu" dedi.
  Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı

  Yabancı dil bilmemesi nedeniyle gezide zorlandığını kaydeden Başbay, "Sınır geçişleri biraz zor oldu. 'Yes' (evet) 'No' (hayır) ve 'No Problem' (problem değil) gibi bazı kelimeleri biliyordum. Sınır geçişlerinde zorlandım. Pakistan'da bir gece yaşanan çatışmada kaldığım otelden sabaha kadar silah sesleri duyuldu. Bazı yerlerden geçişleri eskortlar eşliğinde yaptım" diye konuştu. Başbay, önümüzdeki yıl Latin Amerika'ya gitme projesi olduğunu 40 bin kilometrelik bir rota izlemeyi hedeflediğini belirtti
  Motosikletle 10 ülke gezdi, 22 bin kilometre yol yaptı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı