Ege Haberleri

EGE

  Motosiklet tutkunu imam istifa etti

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BODRUM Göltürkbükü’deki Gölköy Camisi’ndeki üç yıllık görevinin ardından dört ay önce Dalaman Kapıkargın’a atanan Tarık Balkı’nın (24) saatte 270 kilometre hız yapabilen motosiklet kullanması dikkat çekti.

  Kot pantolonu, motosikletçi montu ve kaskıyla farklı bir giyim tarzı olan Balkı’dan köylüler rahatsız oldu. “Kot pantolonlu, racing motosikletli, çılgın imam olmaz. Arkasında namaza durmayız” diyen köylüler, genç imam hakkında müftülük, kaymakamlık, jandarma ve ilçe emniyet müdürlüğüne şikayette bulundu. Köyün gençlerinin, gitmesi ve imamlığı bırakması için iki kez tehditte bulunduğunu önme süren Balkı, Dalaman Müftüsü Selahattin Bozkurt’un da s, motosikletle camiye gitmemesi konusunda uyarılarda bulunduğunu belirtti. Polis ve jandarmanın da tehditler konusunda kendisini uyardığını öne süren Balkı, motosiklet tutkusundan vazgeçmeyip geçen hafta Dalaman Müftülüğü’ne istifa dilekçesini verip, Bodrum’daki ailesinin yanına döndü.
  Bodrum Motosiklet Kulübü (BMK) üyesi olan Balkı, motosiklet tutkusunun babasından geldiğini belirterek, şunları söyledi:
  Bodrum’da yetiştim
  “Onların istedikleri, kafalarındaki takkeli, sakallı, elinde tespih, kumaş pantolonlu bir imam. Bodrum’da büyüdüm yetiştim. Buradaki Gölköy Camisi’nde imamlık yaparken bu tür sorunlarla karşılaşmadığım gibi aksine cemaat çok sever hatta motosikletimle kahvenin önünden geçerken ‘Hocam bir gaz ver de sesini duyalım’, ‘Hadi bir tek teker yap, motosikleti kaldır görelim’ der, alkışlarlardı. Yeni görev yaptığım köyde ufak bir tepki bekliyordum. ‘Konuşur sorunu, çözeriz’ diye, düşünüyordum. Ancak, mahalle baskısının bu kadar artacağını tahmin etmemiştim. Görüştüğüm köyün ileri gelenleri, ‘Genç ve bekar olmaktan geçtik, motor süren imam olmaz. Senden memnunuz. Bilgin var, sorularımıza yanıt veriyorsun ama şu kot pantolonu çıkar, motoru da bırak’ dediler. Benim değil, bu kişilerin yaptıkları dinen vacip değil.”

  Köylüye ayak uyduramadı

  Dalaman Müftüsü Selahattin Bozkurt, köylülerin tepkisinin çok normal olduğunu ileri sürdü, “Kullandığı sürat motosikleti dikkat çekiyor, köyde gürültü yapıyordu. Bu nedenle gençlerle ve köylülerle arasında sorun çıktı. Bizi dinleseydi geleceği parlak bir imamdı. Facebook sayfasında garip garip fotoğraflar vardı. Köylüye ayak uyduramadı” dedi. Bodrum Motosiklet Kulübü Başkan Yardımcısı Ömer Ölçer de, Balkı’ya yapılanın Ege insanına yakışmadığını belirterek, “Bu konuda hazırladığımız raporu Türkiye Motosiklet Federasyonu’na ilettik. Arkadaşımızın bir an önce görevine dönmesi için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı