"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Motosiklet sosyalliktir

Motosiklet sektörünün güçlü markası Motoran-SYM Satış ve Pazarlama Müdürü Celal Güzelses, otomobil sürücülerinin asosyal yolculuk yaptıklarını söylüyor, “Örneğin; kırmızı ışıkta hemen camlar kapanır, kilide basılır, çantalar güvenceye alınır.

Ama motosiklet sürücüleri için durum farklı. Onlar tam tersine sohbet eder, nereden aldığından hangi servise gittiğine, ne kadar hız yaptığından torkuna kadar birçok şey sorar” diyor. Yeniden yapılanma programı kapsamında 2011’in Motoran için etkin bir tanıtım yılı olduğunu da belirten Güzelses, “2012’yi ise kalite yılı olarak hedefledik. Kalitenin yanı sıra model çeşitliliğine de giderek halen beşincilik olan sektördeki yerimizi daha yukarılara çıkarmayı arzuluyoruz. Yılı 18 bin 500 satışla kapatıyoruz. 2012 hedefimiz ise 23 bin adet” diye konuşuyor.

KARİYER
Lokomotiflerde yetiştim

· DEÜ Meslek Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği’ni bitirdim.
· Mezun olduktan sonra Net Holding’e bağlı Net Turizm’de satış ve pazarlama departmanında işe başladım. Uzun yıllar, Türkiye’deki ören yerlerinin 7-8 dilde yazılmış kitapların bayilere satışını yaptım.
· Net Holding’in Lapis’le birleştiği dönemde sektörde durağanlık oldu. Kalıcı, uzun seneler kariyer planı yapabileceğim yeni iş arayışına başladım.
· Danıştığım bir büyüğümün yönlendirmesiyle gördüm ki, satış ve pazarlamada artılarım çok daha fazlaydı. Yine aynı kişinin önerisiyle ilgi duyduğum sektörlerdeki firmaları bir kağıda döktüm. Yıl 1989’du, 25 yaşındaydım. Dayanıklı tüketim sektöründe karar kıldım.
· Bir tesadüf sonucu, o dönem Singer’in Ege Bölge Müdürü olan İlhan Yıldız’la tanıştım. “Hemen gel başla” dedi, ama sonra ses çıkmadı. Tam yeni bir yol ayrımındaydım ki, “Bisan’a geçtim, seni pazarlama müdürüyle tanıştırmak istiyorum” diye aradı. 15 dakikalık mülakattan sonra başladım.
· İç Anadolu, Çukurova, Güneydoğu, Doğu Karadeniz’e tek başıma baktım. 49 olan bayi sayısını 420’ye çıkardım. Çok güzel işlere imza attık.
· 2003’te Beldeyama’ya geçtim. Yedi yıl çalıştım. 21 Haziran 2010’da, gelen teklifle Motoran’a geldim. Satış-pazarlama müdürü olarak görev yapıyorum.

HOBİ
Dededen müziğe tutkunum

· Atatürk’ün ‘Şark Bülbülü’ unvanını verdiği, aynı ismi taşıdığım Celal Güzelses’in torunuyum. Dolayısıyla en büyük hobim müzik. Halk ve sanat müziği ile makamlara yakın pop dinlerim. Söylerim de... Sesim fena değildir.
· Bir dönem ud çaldım. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bırakmak zorunda kaldım. Ama kararlıyım, hayatımın bir evresinde yeniden başlayacağım.
· 20 civarında güftem var. Ayrıca, 90 kadar da şiirim mevcut.
· Çok okurum. Tercihim bibliyografya ve tarihtir. Kitaptan yola çıkarak adı geçen yerleri görmekten, kişileri tanımaktan büyük keyif alırım.
· Sinemada, evde film seyretmeyi çok severim. Tiyatro evimin dibinde olmasına rağmen gidemiyorum. THM, TSM ve caz konserlerini kaçırmam. Bale, opera DNA’mda yok, tat almıyorum.
· Ayrıca, deniz merakım var. Bir arkadaşımın teknesiyle açılıp, güneşin batışını seyretmek büyük keyif veriyor. Denizdeki sessizliği, sakinliği, dinginliği ve huzuru keşfedince tekne almaya karar verdim. 7 metre boyunda, tek kamaralı, fiberglas, içten dümenli bir tane seçtim bile.

SPOR
Planörle uçacağım

· Düzenli olarak Karşıyaka’daki Flex GYM Fitness&Wellness Center’a gidiyorum. Haftada en az bir kez gitmeye çalışıyorum. Ortalama 1-1.5 saat kalıyorum. Ter atıyorum. Kendimi zinde hissediyorum.
· Uzun yıllar Karşıyaka Spor Kulübü’nde atletizm yaptım, 800 metre koştum. Sonra sakatlandım, bıraktım.
· Yazın fırsat buldukça bol bol yüzerim.
· İçimde uktedir, bir gün planörle uçacağım.

OTOMOBİL
Mülayim bir sürücüyüm

· İlk arabam 1986 model ikinci el Murat 124’tü. Şimdi, Toyota Corolla kullanıyorum. Bir de şirketin tahsis ettiği Suzuki var.
· İşim gereği çok uzun yol yaptım. Gitmediğim şehir, kaza, köy neredeyse kalmadı. Yıllık ortalamam 45 bin kilometreyi bulur.
· Mülayim bir sürücüyüm. Şunu öğrendim, yavaş da sürseniz gideceğiniz yere çok az zaman farkıyla varıyorsunuz.
· Ayrıca, yol yardımı yapan bir kullanıcıyım. Seyahat ederken yoldaki her şeyle ilgiliyim. Karşıya geçen sürüyle de, yolda kalmış araçla da... Durur, yardım ederim.
· Otomobil alırken markaya bakarım.
· 25 yıldır motosiklet de kullanıyorum. Bugüne kadar iki kez motosikletim oldu. Şu an yok ama yeni yılda bir tane alacağım.
· Motosiklet, üzerinde sosyal insanların yolculuk ettiği bir araç. Işıklarda durduğunuzda yanınıza bir tanesi yanaşabilir. Sohbet edebilir, nereden aldığından hangi servise gittiğine, ne kadar hız yaptığından torkuna kadar birçok şey sorabilirsiniz. Otomobilde böyle değil. Araba kullananlar asosyal insanlar. Hemen camlar kapanır, kilide basılır, çantalar güvenceye alınır.
· Günümüzde motosiklet yaşamın bir parçası. Her kesimden kullanan var. Trafik derdi yok. Çok da ekonomik. Tüm mesele kurallara uymak. Kask takan, dirsekli koruyucu mont giyen, dizlik takan, bot tercih edenler için risk yok denecek kadar az. Tabii meleke kadar bir de ileri sürüş eğitimi önemli. Bunun için ya sinemalarda film öncesi-arası ya da televizyonlarda kamu reklamı kuşağında eğitici bilgi verilmeli.

BESLENME
Hafta sonu mutfak benim

· 2005’te çekilen bir fotoğraftaki görüntüm hiç hoşuma gitmedi. Ertesi gün zayıflamaya karar verdim. Üç beyazı kestim. Sporu hayatıma soktum. 100 kilodan 75’e indim. Şu an 83 kiloyum.
· Bu nedenle beslenmeme çok dikkat ediyorum. Kahvaltıyı atlamam. Kızarmış bir dilim ekmek, biri mutlaka örgü olmak kaydıyla 4-5 çeşit peynir, beş adet zeytin, reçel ve çay tercih ederim.
· Öğlenleri işim nedeniyle genelde dışarıdayım. Bu yüzden 12.00-13.00 arası çok nadir yiyebiliyorum. 1-2 saat atabiliyor. Daha çok ızgara tüketiyorum.
· Akşamları işten çıkışım 22.00’yi buluyor. Dolayısıyla yemeği de bu saatten sonra yiyebiliyorum. Geç ama az yerim. Ama yemekten önce mutlaka tepeleme bir tabak marul salatasını bitiririm.
· Son zamanlarda öğle yemeğinden 1-2 saat önce iki elma tüketiyorum.
· Bamya hariç iyi yapılmış her şeyi yerim.
· Hafta sonları mutfak benim, çıkmam. Güveç ve tandırım meşhurdur.

MEKAN
Kokusu benim için önemli

· İzmir’de şu sıralar en gözde mekanım Bornova’daki Bortes... Mutfağını, hizmetini, tınısını çok seviyorum. Ayda en az iki kez gidiyorum. Keyif aldığım bir diğer yer ise Tavacı Recep Usta.
· İstanbul’da Boğaziçi, Kireçburnu, Ortaköy ve İstinye’deki mekanları tercih ediyorum.
· İş gereği şu sıralar çok sık gittiğim Çin’de Riverside Guangzhou Hotel’in karşısındaki iki bin kişilik balık lokantası da çok keyifli.
· Bir mekanda estetik, temizlik-hijyen, koku ararım. Meyhane meyhane gibi, restoran restoran gibi, lokal lokal gibi kokmalı.

MODA
200 kadar pantolonum var

· Kişisel bakımımda en çok önem verdiğim şey giyinmek. Renk uyumuna dikkat ederim. Boyasız ayakkabıyla adım atmam.
· Hafta içi takım giyerim. Gri ve siyah tercih ederim. Gömleklerim ya beyazdır ya da mavi. · Hafta sonları ise tamamen sporum. Takımın tersine genelde lacivert severim.
· Pantolona düşkünüm. 200’e yakın var.
· 5 dakikada alır çıkarım. Müdahale istemem.

TATİL
Yeni keşfim Bozcaada

· Yılda bir kez mutlaka bir hafta kaçıyorum. Tarihi değişiyor. Yurtiçinde geçiriyorum. Marmaris’ten de uzaklaşmıyorum.
· Ama şimdilerde Bozcaada’yı keşfettim.

TOPLANTI
Gündem bellidir, uzamaz

· Her pazartesi 14.00-15.00 gibi toplanırız. Yönetim kurulu başkanımız Serhan Ünsal başkanlık eder. Genel müdürümüz, mali işler koordinatörümüz, satış-pazarlamayı temsilen de ben katılırım. Gündeme göre departman şefleri de yer alır. Gündemi cumadan belli olduğu için 1-1.5 saat sürer.

X