Motorola, 500 milyon doları aldı Türkiye’yle barıştı

Hürriyet Haber
29.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.10.2005 - 02:18

Motorola, Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolara Bayındırbank’a temlik etti. Telsim 2.5 milyar dolardan fazla fiyata satılırsa, fazla kısmın yüzde 20’si de Motorola’ya verilecek. Motorola, çeşitli ülkelerde Telsim aleyhine açtığı tüm davalardan ve Türkiye aleyhine ICSID nezdinde açtığı tahkim davasından feragat etti.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İmar Bankası bodrçları nedeniyle el konulan Uzan şirketleri arasındaki Telsim’in dünya iletişim devi Motorola’ya olan borçları konusunda anlaşma sağladı. Anlaşmaya göre, Motorola Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolar karşılığı Bayındırbank’a temlik etti. Motorola’ya Telsim varlıklarının satış bedelinin 2.5 milyar doları aşması halinde, aşan bedelin yüzde 20’si civarında ilave ödeme yapılacak. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bir süre önce Motorola ile anlaşmaya çok yakın olduklarını açıklamıştı.

ANLAŞMADA NELER VAR:

Motorola ile Telsim yönetimi arasında varılan anlaşma, dün bir basın açıklaması ile duyuruldu. Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç imzasıyla yapılan açıklamada anlaşmayla ilgili şu bilgiler verildi:

Motorola, Telsim’den, sözleşmelerden ve sözleşmelere dayalı aldığı tahkim kararından kaynaklanan tüm hak, alacak ve teminatlarını Bayındırbank’a temlik etti.

Motorola, çeşitli ülkelerde Telsim aleyhine açtığı tüm davalardan ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine ICSID (Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi) nezdinde açtığı davadan gayrıkabilirücu feragat etti.

Anlaşmaya göre, Motorola Telsim’den olan alacaklarını 500 milyon dolar karşılığı Bayındırbank’a temlik etmiştir. Motorola’ya Telsim varlıklarının satış bedelinin 2.5 milyar doları aşması halinde, aşan bedelin yüzde 20’si civarında ilave ödeme yapılacak.

DAVALARDAN VAZGEÇTİ:

Motorola, Uzan Ailesi aleyhine New York’ta açtığı (RICO) davası kapsamında Uzan Ailesi’ne yönelik dava ve takip haklarından Türkiye ve belirli ülkelerde feragat etmiştir. Bu feragat, yönetim ve denetimi TMSF’de bulunan Uzan Grubu şirketleri aleyhine olan takip haklarını da kapsamaktadır.

Türkiye 2.5 milyar dolardan kurtuldu

ABD’
li iletişim devi Motorola ile Telsim’in anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’ni de 2.5 milyar dolarlık bir ödemeden kurtardı. Motorola ve Nokia şirketleri, 2002’de New York bölge mahkemesinde, 3 milyar dolar alacağı olduğu gerekçesiyle Telsim aleyhinde dava açmıştı. Motorola 2004 sonlarında da, Dünya Bankası destekli Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi’nde Telsim’den alacağı 2.5 milyar dolar için Türkiye Cumhuriyeti aleyhine dava açtı. Şirket geçtiğimiz ağustosta da Zürih Yüksek Mahkemesi kararıyla Telsim’in uluslararası gelirlerine el koydurmuştu.

Ertürk: Gönül rahatlığı ile Telsim’i alabilirsiniz

TMSF
Başkanı Ahmet Ertürk, Motorola ile borç konusunda yapılan anlaşma nedeniyle şirket tarafından dünyanın birçok yerinde açılan davaların dün itibariyle sona erdirildiğini bildirdi. Ertürk, CNN Türk’e yaptığı açıklamada, Motorola ile borç sorununu uzun süredir çözmek istediklerini, yaklaşık 1 yıldır bu konuyla ilgili çalıştıklarını belirterek, Telsim ve Motorola’nın bunu iyi şartlarda çözdüğünü söyledi. Ertürk, ‘Bu arada bir temlik müessesi araya kondu. Yani bir alacak temliki yapıldı. Motorola alacaklarını Bayındırbank’a temlik etti ve bu da önemli bir fonksiyon üstlenecektir. Bu da ilginç bir model oldu. Böylece Bayındırbank Motorola’nın yerine geçmiş olacak’ dedi. Motorola’ya 500 milyon dolar ödeneceğini bildiren Ertürk, şunları kaydetti: ‘Telsim’in satış değeri 2.5 milyar doları aşarsa yüzde 20 ayrıca ödeme yapılacak. Satış değerinin yüzde 20’si... 500’ü mahsup edilecek. Yani 3 milyar dolara satılırsa yüzde 20’si 600 milyon dolar. 500’ü ödendiği için 100 milyon dolar daha ilave ödeme yapılacak. Bu 2 şey sağlayacak. Biri bütün ihtilaflar, Türkiye aleyhine, şirket aleyhine Motorola’nın dünyanın birçok yerinde açtığı bütün davalar bugün itibariyle sona erdirildi. İkincisi Telsim’in satış sürecinde de çok karşılaştığımız (bu borç ne olacak, bu borç daha sonra bize döner mi, bu borç dolayısıyla bir ihtilaf çıkar mı) diye yatırımcılardan gelen soruların çok sayıda cevabı verilmiş olacak. Böylece Telsim’in satış değeri de bizim beklentilerimizin daha üstüne çıkacak gibi görünüyor.’

Ertürk, Motorola’nın satış beklentisinin kendi beklentilerinin epey üzerinde olduğunu vurguladı. Telsim satışıyla ilgili 5 milyar dolarlık tahminin çok güzel göründüğünü dile getiren Ertürk, bugün imzalanan belgelerde geri dönülmez bir şekilde bütün ihtilafların sona erdirildiğini, bundan sonra bu konuyla ilgili, satışla ilgili kendi yönetimlerindeki şirketler hakkında yeni hiçbir girişimde bulunulmayacağını, alıcılar ve kendi aleyhlerine hiçbir dava açılmayacağını söyledi. Ertürk, ‘Tamamen geri dönülmez bir şekilde bu yol artık kapanıyor. Alıcılar gönül rahatlığıyla Telsim’e sahip olacak ve geriye dönük hiçbir dava açılmayacak’ dedi.

Telsimde Bilgi Odası 25 Kasım’da bitiyor

TELSİM
ihalesinde ön yeterlilik alan yatırımcılar, bilgi odalarında incelemelerde bulunuyorlar. Bilgi odası süreci, 25 Kasım’da sona erecek. 13 Aralık’ta yapılacak ihale prosedürüne göre bilgi odasına girme aşamasına 10 Ekim itibariyle geçildi. Ön yeterlilik için başvuran 15 yerli ve yatırımcının 5’li gruplar halinde bilgi odalarına alınmasına başlandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Telsim için dünyanın dört bir yanından yatırımcıların ön yeterlilik aldığını dikkate alarak fiziki bilgi odalarının yanı sıra daha önce Tüpraş, Türk Telekom ve Erdemir’in satış sürecinde de kullanılan sanal bilgi odasını devreye soktu. Yatırımcıların Telsim için hazırlanan ve bilgisayara yüklenen bilgilere güvenli bir şekilde ulaşılmasının sağlandığı sanal bilgi odası sayesinde yatırımcılardan gelen sorulara da yanıt verilebiliyor. Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Tunç, bilgi odası sürecinde ön yeterlilik alan firmaların belli sınırlar dahilinde şirketle ilgili bilgi sahibi olduğunu belirterek, ’Herkes eşit şartlarda ve eşit ölçülerde yararlanıyor’ dedi.

15 firma yarışacak

2
milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Telsim ihalesinde ön yeterlilik için başvuran 15 yerli ve yabancı kuruluş arasında İngiltere’den Vodafone Telekomünikasyon A.Ş., Rusya’dan Sistema Telekomünikasyon A.Ş., Fransa’dan Piramit Mobil Telekomünikasyon Hiz. A.Ş, Norveç’ten Telenor Telekomünikasyon A.Ş., Dubai’den Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon A.Ş., yine Dubai’den Etisalat Telekomünikasyon A.Ş. ve Ekşioğlu-Alguraır Investment LLC’ye bağlı Comtel Telekomünikasyon A.Ş., ABD’den Turcal İletişim Hizmetleri A.Ş., Kuveyt’ten MTC Telekomünikasyon ve İletişim Hiz. Tic. A.Ş., yine Kuveyt’ten Güney Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş., Almanya’dan Endeks Telekom İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Mısır’dan Orascom Akdeniz İletişim Hizmetleri A.Ş. ön yeterlilik için başvuran yabancı kuruluşları oluşturuyor. Ön yeterlilik için başvuran yerli kuruluşlar ise Sabancı Holding’e bağlı Satelko İletişim Hizmetleri ve Yatırımları A.Ş., Doğan Holding’e bağlı D Telekomünikasyon Yatırımları A.Ş. ve Koç Holding’e bağlı Koç Bilgi Grubu İletişim ve Teknoloji Hiz. A.Ş. oldu. Ön yeterlilik alan firmalar, son tekliflerini kapalı zarfla 5 Aralık günü saat 16.00’ya kadar verecek. İhale 13 Aralık günü saat 10.00’da yapılacak.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı