Motorlu araçlara emisyon standardı

Hürriyet Haber
03 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Aralık 2000 - 00:01

Trafiğe ilk defa çıkacak motorlu araçlar için havayı kirletici gazların emisyon değerleri uygulama usul ve esasları belirlendi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın, konuyla ilgili tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onay Yönetmeliği kapsamındaki araçları kapsayan tebliğe göre, kıvılcım ateşlemeli motora sahip araçlar kirletici gaz emisyonları bakımından yönetmeliğe uygunluk sağlamak durumunda kalacaklar.

Tebliğ, sıkıştırma ateşlemeli motora sahip araçlar için ise Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu teknik düzenlemesinde istenilen kirletici gaz emisyon seviyelerinin sağlanmasını öngörüyor.

Tebliğ hükümleri, yeni ulusal tip onayı belgesi alacak araçlara 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren, daha önce ulusal tip onayı belgesi almış araçlara ise 1 Temmuz 2001 tarihinden itibaren uygulanacak.

Bu kapsamdaki araçlar için 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren yeni ulusal tip onayı alacak araçlara, tebliğin yürürlüğe girmesinden önce ulusal tip onayı almış araçlara ise 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren uygulanacak. Tebliğe uymayanların ulusal tip onay yönetmelikleri iptal edilecek.

Koltuk başları yönetmeliği

Öte yandan, motorlu araçların koltuk başlıkları ile ilgili tip onayı yönetmeliği de bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik, motorlu araçların koltuk başlıklarına AT aksam tip onayı belgesi ve koltuk başlıklarının koltuklara takılması bakımından araçlara AT araç tip onayı belgesi verilmesine ilişkin hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirliyor.

Ulusal tip onay belgesi almış araçlar için imalatçılar, 31 Aralık 2001 tarihine kadar AT araç tip onayı belgesi almak zorunda olacaklar. Aksi takdirde araçların ulusal tip onay belgeleri iptal edilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı