Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Motor sporlarına kadın dokunuşu

Transanatolia Rallisi'nde Türkiye'yi temsil eden tek kadın sporcu Burcu Tugayoğlu, motor sporlarında kadınların olduğunu göstermek istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Motosikletle profesyonel olarak yaklaşık 8 yıl önce tanışan, ardından motosiklet alanındaki yarışmalara katılmaya başlayan 35 yaşındaki sporcu Burcu Tugayoğlu, 65 sporcunun katıldığı Transanatolia Rallisi'nde mücadele eden 5 kadın sporcudan biri oldu. Tugayoğlu, Türkiye'yi temsil eden 34 kişilik kadrodaki tek kadın sporcu olarak dikkat çekti.

Pistte yapılan motor sporlarından daha mücadeleci ve doğayla iç içe olduğu için enduro (arazi motosikleti) kullanmayı tercih eden hız tutkunu Tugayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 Transanatolia Rallisi'nin günde 350 kilometreye yakın etaplarıyla uzun soluklu ve sürprizlere açık bir yarışma olduğunu belirtti.

Türkiye'de motor sporlarına kadınların çok fazla ilgi göstermediğini, bu nedenle erkek egemenliğinin hakim olduğunu kaydeden Tugayoğlu, “Bir dönem yarışmalarda kadınlar kategorisi yoktu. Kadın sporcu olmayınca erkeklerle yarıştım. Kadınlar, motor sporlarına ilgi duysalar bile erkek egemen olduğu için o camiaya girmekte zorlanıyor” dedi.

Motor sporlarının erkeklere özgü bir spor olarak algılandığına dikkati çeken Tugayoğlu, ancak ileride kadınların da bu spor dalında büyük başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi.

Türkiye'yi Kıtalararası Ralli Şampiyonası'nda (IRC) temsil eden Burcu Çetinkaya'yı örnek gösteren Tugayoğlu, “5 yıl öncesine kadar hiç kimse yoktu, şimdi ise Burcu Çetinkaya ile kadınların ismi duyuldu” diye konuştu.

2012 Transanatolia Rallisi'nin kendisine önemli tecrübe kazandıracağını vurgulayan Tugayoğlu, yurt dışındaki yarışmalarda mücadele etmek istediğini dile getirdi. Bu yarışmaların Türkiye'nin tanıtımı için önemli olduğuna da değinen Tugayoğlu, Türkiye'nin coğrafi açıdan bu tür yarışmalara müsait olduğunu kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz