Gündem Haberleri

  Motor arıza yaptı

  Hürriyet Haber
  05.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da önceki gün işhanına çakılarak 3 polise mezar olan sabıkalı helikopterin motor arızasından düştüğü anlaşıldı. Şehitlerin cenaze töreni bugün.

  İstanbul'da önceki gün düşen ve 3 polisin şehit olmasına, 5'inin de yaralanmasına neden olan Puma tipi helikopterin kaza yapmasına, motorunun bozulması yol açtı. Polis Bayramı hazırlıkları için eğitim uçuşu yapan helikopterde Sütlüce civarında motor arızası çıktı.

  Pilot Kudret Karamercan, motorların takatinin düşmesine rağmen belirli bir yükseklikte uçan helikopteri Haliç kıyısındaki bir alana indirmek istedi. Ancak uçuş istikametinin güneşi karşıdan görmesi nedeniyle pilot fıskıyeyi fark etmedi. Fıskıyeden 60-70 metreye fışkıran su, helikoptere çarparak kontrolden çıkmasına neden oldu. Helikopter daha sonra yol kenarındaki bir binanın çatısına çarptı ve işhanına çakılarak ikiye bölündü.

  Bu arada kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, bilirkişi heyeti atadı. Pilotun hem Atatürk Havalimanı kulesi hem de polis telsiz merkeziyle yaptığı görüşmelerin kayıtları da istendi.

  Bir gün önce onarılmış

  Helikopterin kazadan bir gün önce motor gücünün ana dişli kutusuna aktardığı noktada meydana gelen mekanik arıza nedeniyle bakımdan geçirildiği ve motor ile dişli kutusunun tamamen değiştirildiği ortaya çıktı. Bu arada inceleme için helikopterin yapımcısı Fransız şirketten de teknik heyet istendiği öğrenildi.

  Cenaze töreni bugün

  Kazada şehit olan Ekrem Ocak, Nabi Turhan ve Orhan Şahin için bugün Emniyet Müdürlüğü'nde tören yapılacak. Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra Ekrem Ocak'ın naaşı Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilecek. Şehit polisler Nabi Turan ile Orhan Şahin ise törenden sonra toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek. Kazada yaralanan ve Çapa'da tedavi gören helikopterin pilotu Kudret Karamercan dün taburcu edildi. Aynı hastanede tedavi gören Özel Harekât Şube Müdürü Necdet Çelikbilek'in ise tedavisi sürüyor. Haseki Hastanesi'de bulunan Ergün Keskin ve Ayhan Özen'in sağlık durumları da iyi.

  Yaralı pilot Karamercan: Sütlüce'de motordan ses geldi

  Düşen helikopterin sözleşmeli sivil pilotu Kudret Karamercan, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dün sabah yapılan son kontrolden sonra taburcu edilerek evine gönderildi. Çok üzgün olduğu gözlenen Karamercan, hasta-neden çıkışında yaptığı açıklamada, ‘‘Mecidiyeköy üzerinde uçarken herhangi bir ses yoktu. Sütlüce üzerine geldiğimizde motordan sesler duymaya başladık. Bir ara müsait bir alan aradım. O anda tam ne olduğunu hatırlamıyorum. En son kendimi kaza yerinde buldum. Kendime gelince yanımdaki teknisyen arkadaşı çıkardım’’ dedi. Karamercan, ‘‘Kaza anında neler hissetiniz’’ şeklindeki soru üzerine ‘‘Siz benim hissettiklerimi hissedemezsiniz’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı