« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mosturoğlu: Ata Aksu yanıltıyor

Futbol Federasyonu Başkanvekili Şekip Mosturoğlu, İstanbulspor-Altay maçına ilişkin sürecin önceki federasyon döneminde görüşülüp, sonuçlandırıldığını belirterek, "Bu aşamada konuyla ilgili federasyonumuzun hukuki bir yaptırımda bulunması, talimatlar gereği olanaksızdır” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu Başkanvekili Şekip Mosturoğlu, federasyon eski başkanvekili Ata Aksu'nun, kendi dönemindeki İstanbulspor-Altay maçı için şike ve teşvik iddialarıyla ilgili kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yaptığını kaydederek, “Konu bir önceki federasyon tarafından görüşülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Bu aşamada konuyla ilgili federasyonumuzun hukuki bir yaptırımda bulunması, talimatlar gereği olanaksızdır” dedi.

Şekip Mosturoğlu, yazılı açıklamasında, Ata Aksu'nun, “Şike ve teşvikte zaman aşımı yoktur. Varsayalım ki hata yapmışız. Ortaya çıkan yeni bilgiler ışığında gereğini yaparlar” dediğini hatırlatarak, bunun, alınan kararların arkasında durmamak olduğunu bildirdi.

Mosturoğlu'nun açıklaması şöyle: “İstanbulspor-Altay maçına ilişkin süreç, Şike Tahkik Kurulu raporundaki tespit üzerine, dönemin yönetim kurulu tarafından, Hukuk Kurulu'nun da istişari görüşü alınmak suretiyle karara bağlanmış ve teşvik primi alındığı yönünde delil bulunmadığından, iddiaya ilişkin talep reddedilmiştir. Şikayetçi Altay Kulübü'nün başvurusu üzerine federasyonun ret kararı Tahkim Kurulu'nun önüne gitmiş ve başvuru Tahkim Kurulu tarafından da reddedilerek, hukuki süreç futbol hukuku çerçevesinde tamamlanmıştır.

Kaldı ki bu süreçte, bir an için olaya adı karışan futbolcuların teşvik primi aldıkları kanıtlansa dahi, Futbol Disiplin Hukuku çerçevesinde yalnızca bu oyuncuların ceza almaları söz konusu olacak ve Altay'ın ligden düşmesi sonucu değişmeyecekti. Sayın Aksu'nun, çok iyi bildiğini sandığım bu hukuki aşamaları farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtmasının gerisindeki niyeti anlamakta zorlanıyorum. Konu, bir önceki federasyon tarafından görüşülmüş ve sonuçlandırılmışır. Bu aşamada, bu konuyla ilgili federasyonumuzun hukuki bir yaptırımda bulunması, talimatlar gereği zaten olanaksızdır.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.