Dünya Haberleri

  Mossad boş evi dinlemeye çalışmış

  Hürriyet Haber
  02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail gizli servisi Mossad'ın fiyaskoyla sonuçlanan İsviçre'deki istihbarat operasyonunun perde arkası ortaya çıktı. Mossad ajanları, bir Hizbullah militanının evine dinleme aygıtı yerleştirmeye çalışırken yakalanmışlar. Ancak söz konusu militan dört yıldır bu eve uğramıyormuş.

  CIA'dan sonra dünyanın en iyi haberalma örgütü olarak nitelenen İsrail gizli servisi Mossad'ın ününe gölge düşüren vak'aların sayısı giderek artmaya başladı. Gizli servisin başkanı Danny Yahom'un istifasıyla sonuçlanan İsviçre'deki son dinleme skandalının perde arkası Mossad'ın komik derecedeki beceriksizliğine ve çalışmalarını son derece gayrıciddi bir şekilde yürüttüğüne dair yeni ipuçları sergiledi.

  İsviçre ve İsrail gazetelerinin haberlerine göre, Mossad Bern'deki operasyon sırasında bir Hizbullah militanının oturduğu apartmanı dinlemeye çalıştı. Ancak Lübnan asıllı İsviçre vatandaşı olan 32 yaşındaki elektrik teknisyeni Abdullah el Zein'in 4 yıldan beri söz konusu binada oturmadığını atladı. Yani Mossad içinde kimsenin oturmadığı boş bir evi dinlemeye çalışarak hiç yoktan 5 ajanını riske attı. Sonuçta da bir ajanı suç üstü yakalanırken, 4 elemanı kanun kaçağı durumuna düştü. Üstelik İsrail ile İsviçre ilişkileri de bozuldu.

  İRAN'A GİTMİŞ

  Haberini İsviçre kaynaklarına dayandıran Haaretz gazetesi Mossad ajanlarının Zein'in telefonuna dinleme cihazı yerleştirmeye çalışırken ele geçirildiğini bildirdi. Ancak komşuları Zein'in yaklaşık 4 yıldan beri binada oturmadığını söylediler. Yediot Aharonot gazetesine konuşan Zein'in ayrıldığı eşi Patricia Vanini ise eski kocasının İsviçre'den ayrıldığını ve büyük olasılıkla İran'a gittiğini açıkladı.

  İsviçre'nin Sonntagsblick gazetesi de İran yanlısı terör örgütü Hizbullah'ın İsrail'in Bern'deki elçliğiyle Fransa'daki Yahudi kuruluşlarına yönelik saldırı hazırlığı içinde olduğunu öne sürdü.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı