Gündem Haberleri

  Moskova'daki patlamada ırkçı saldırı şüphesi

  A.A.
  22.08.2006 - 19:09 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın başkenti Moskova'da dün bir pazar yerinde meydana gelen, 10 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı patlamanın ırkçı bir saldırı olabileceği bildirildi.

  Rusya Başsavcısı Yuriy Çayka bugün yaptığı açıklamada, Moskova?nın Çerkez pazarında dün meydana gelen patlamada "terör eylemi" ve "kriminal suç" senaryoları üzerinde çalıştıklarını söyledi.
  Çayka, patlamayla ilgili şu ana kadar iki neden üzerinde durduklarını belirterek, patlamada ölenlerden 5'inin Çinli, birinin Vietnamlı olduğunu kaydetti.

  Patlamayla ilgili iki kişinin gözaltına alındığını belirten Çayka, bu konuda başka bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.
  Bu arada Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant, bugün konuyla ilgili haberinde, pazarcıların dün olay yerine patlayıcıyı bırakan iki genci yakaladığını belirterek, yakalananların Moskova üniversitesi kimya bölümü öğrencileri olduğunu duyurdu.

  Haberde, Moskova Üniversitesi Kimya Fakültesi öğrencilerinin teorikte öğrendiklerini pratiğe geçirdikleri belirtilerek, "Bu öğrenciler derste öğrendiklerini pratiğe geçirmek için evde el yapımı bomba hazırladılar. Hazırladıkları patlayıcıları da pazara getirdiler" denildi.

  Rus basını, Çerkez pazarındaki satıcıların genellikle Kafkas ve Orta Asya'dan geldiklerini belirterek, öğrencilerin bu patlayıcıları özellikle burada deneyi istemelerine dikkat çekti. Rusya'da özellikle koyu tenlilere yönelik ırkçı saldırılarda son yıllarda büyük artış gözleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı