Dünya Haberleri

DÜNYA

  Moskova'daki Ortadoğu görüşmeleri devam ediyor

  Hürriyet Haber
  01 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2000 - 00:01

  Ortadoğu’da bölgesel işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen, İsrail ve Filistinli temsilcilerin yanı sıra bölgeye destek olan zengin ülkelerin katıldığı çok taraflı Ortadoğu görüşmelerinin dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısı Moskova’da başladı.

  Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile başkanlık eden Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, toplantının, kapsamlı Ortadoğu anlaşmasına destek olacak büyük bir siyasi girişim olarak nitelendiğini söyledi. Moskova’da President otelde 15 heyetin katılımıyla yapılan toplantıda, bölgesel ekonomik işbirliği, çevre, su, mülteciler ve silahların kontrolü konuları ele alınacak.

  Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin’in de konuşma yapması beklenen toplantı, gazetecilere kapalı olacak. Ancak, İvanov ile Albright’ın daha sonra basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

  Toplantıya İsrail, Mısır, Ürdün ve Tunus dışişleri bakanları, Suudi Arabistan dışişleri bakan yardımcısı, Filistin yönetimini temsilen Faysal Hüseyni’nin yanı sıra Kanada, Japonya ve Avrupa Birliği’nden temsilciler katılıyor. Toplantıda Çin, İsviçre ve Norveç ve BM temsilcileri de konuk olarak yer alıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı