Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Moskova'da semt pazarında ölenlerin sayısı 52

  Hürriyet Haber
  23 Şubat 2006 - 20:29Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 21:31

  Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Sözcüsü İrina Andrianova, Rus İtar-TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, pazaryerindeki kurtarma çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

  İtar-TASS, 52 kişinin hayatını kaybettiğini ve 32 kişinin yaralandığını belirtirken, görgü tanıkları, tavanın çöktüğü esnada pazarda en az 200 kişinin olduğunu ileri sürdüler.

  Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov da yaptığı açıklamada, 2 bin metrekarelik alanı kaplayan pazaryerinin çatısının büyük olasılıkla çok kalın karın oluşturduğu yükten çöktüğünü söyledi.

  Olay yerinde incelemelerde bulunan ve kurtarma çalışmaları hakkında bilgi alan Lujkov, “Bu olayla ilgili en güçlü ihtimal, karın oluşturduğu aşırı yük, ancak terörist saldırı gibi başka olasılıklar da gözardı edilmemeli” dedi.

  Lujkov, olayda mağdur olanlara yardımda bulunulmasıyla ilgili bir kararnameyi de imzaladığını sözlerine ekledi.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı açıklamada, Bavumanskaya pazarının çatısının çöküş nedeninin çok titiz bir şekilde incelenmesi için talimat verdiğini söyledi.

  Enkaz altında kalan pazarcıların, Azeri, Ermeni ve Gürcü soyadlarına sahip olduğu belirtiliyor.

  Rus İnterfaks ajansı, semt pazarının, Moskova'da Şubat 2004'te çatısı çöken Koçak İnşaat tarafından yapılan Transvaal su parkını planlayan mimar Nodar Kançeli tarafından 1975 yılında inşa edildiğini belirtti.

  Kançeli de yaptığı açıklamada, çatının yüksek miktarda kar ağırlığını kaldırma kapasitesine sahip olmadığını belirterek, “İlk aşamada görünen pazarın çatısına çok miktarda kar yağdığı ve bu karı kimsenin kaldırmadığı. Kimsenin çatıya çıkıp karı temizlemesine izin verilmemiş” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı