Moskova'da Bolşoy'un rakibini Enka yapıyor

Hürriyet Haber
08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

RUSYA'nın dünyaca ünlü Bolşoy'dan sonraki ilk modern kültür merkezi ve konser salonunu Enka inşa edecek. Moskova'da her türlü uluslararası ve yerel müzik olayına ev sahipliği yapacak olan Moskova Uluslararası Müzik Evi'nin (MUME) temeli dün atıldı.

Temel atma törenine Enka Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara, Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov, Rusya Başbakan Yardımcısı Valentina Matviyenko, ünlü Rus orkestra şefi Spivakov, ABD Moskova Büyükelçisi de katıldı.

Moskova'nın merkezindeki Kremlin adasının doğu ucunda, Riverside Towers kompleksi sınırları içinde, 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan MUME, 60 milyon dolara mal olacak.

18 AYDA BİTECEK

Dünyanın en büyük ve modern konser salonlarına sahip olacak Moskova Uluslararası Müzik Evi 18 ayda tamamlanacak. Müzik Evi'nin tamamlanmasından sonra Moskova'nın kültürel faaliyetlerinin büyük ölçüde Bolşoy'dan MUME'ye kayacağı tahmin ediliyor.

MUME'de, 1800 kişilik filarmoni orkestra salonu, 600 kişilik oda orkestrası salonu, 550 kişilik çok amaçlı gösteri ve konser salonu, prova salonları, 350 araçlı otopark, konser görüntü ve ses kayıtlarının yapılacağı stüdyolar, restoran ve cafeler, dükkanlar, dinlenme alanları, idari ofisler ve teknik alanlar yer alacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı