Gündem Haberleri

  Moskova halkı belediye seçimleri için sandık başında

  AA
  08.09.2013 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın başkenti Moskova'da belediye başkanlığı seçimleri yapılıyor.

  Moskovalılar, yeni dönemde başkenti yönetecek kişiyi belirlemek için sabahın erken saatlerinden itibaren sandığa gitti. Altı adayın yarıştığı seçimlerde en dikkat çeken aday, Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Aleksey Navalnıy.

  Rus kamuoyunda seçimlerin, Moskova'da 2003'ten bu yana belediye başkanlığı yapan Sergey Sobyanin ve hakkında açılan onlarca davanın yanı sıra dünya kamuoyu tarafından Putin muhalifi olarak bilinen Navalnıy arasında geçeceği ve ipi Sobyanin'in göğüsleyeceği tahmin ediliyor.

  Moskova Belediye Başkanlığı seçimleri için 7 milyon 176 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Moskova'da sabah başlayan oy verme işleminde başkentliler üç bin 397 seçim merkezine gidiyor. Başkent polisi TSİ 19.00'da sona erecek oy verme işlemi için geniş güvenlik önlemleri alırken, Merkez Seçim Kurulu denetçileri Moskova'da kurulan sandıkları 6 bin 792 kamera ile canlı takip ediyor.

  Rusya'da, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından belediye başkanlığı statüsü ilk defa 1991 yılında ihdas edilirken, Yuriy Lujkov görevden alındığı 2010 yılına kadar 18 yıl üst üste Moskova Belediye Başkanlığı yaptı.

  2010 yılında dönemin Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev tarafından 5 yıl süreyle göreve getirilen Sobyanin, başkanlık süresinin üçüncü yılında erken seçimlere gitme kararı alarak güven tazelemek istedi.

  Rusya'da 2010 yılından bu yana Moskova'yı yöneten Sobyanin, seçimlere tarafsız olarak katılsa da hem Medvedev'e hem de Putin'in partisi Birleşik Rusya'ya yakınlığıyla biliniyor.

  Öte yandan Rusya'da bugün, 80 ayrı bölgede daha farklı statülerde yaklaşık 7 bin noktada yerel seçim yapılıyor. Ayrıca Rusya'nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden İnguşetya ve Dağıstan'da halk yeni liderlerini seçiyor.

  Etiketler: belediye başkanı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı