Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Moskova’da gövde inişi

  Tolga ÖZBEK/DHA
  09 Eylül 2013 - 01:17Son Güncelleme : 09 Eylül 2013 - 10:58

  Türk Europejet Hava Taksi şirketine ait uçağın iniş takımları açılmayınca pilotlar Suat Yücel ve Serdar Söyler iş jetini, Moskova Vnukovo Havalimanı'na gövdesi üzerine indirdi. Yedi yolcu ve dört mürettebat olayı yara almadan atlattı.

  İstanbul merkezli Europejet şirketine ait TC-EJA tescilli, CJR- 850 tipi uçak Napoli’den kalktı ve Moskova Vnukovo Havalimanı’na iniş için alçalmaya başladı. Türk pilotlar iniş takımlarını açtı. Ancak burundaki iniş takımları açılırken gövde altındaki iki ana iniş takımı ise teknik bir sorun nedeniyle açılmadı.

  MNG Havayolları’nın işletmesi altında bulunan uçağı pilotlar hemen belli irtifaya çıkarttı ve iniş takımlarının açılması için acil durum kuralları uygulanmaya başlandı. Ancak tüm çabalara rağmen ana iniş takımları açılmadı. Teknik sorunu hava trafik kontrol merkezine bildiren Türk pilotlar, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin gerekli önlemleri almasının ardından Vnukovo Havalimanı 01 pistine yaklaşarak inişi gövde üzerine gerçekleştirdi.

  Pilotlar Suat Yücel ve Serdar Söyler uçağı pist içinde tutmayı başarırken iş jetinin durmasının hemen ardından itfaiye ve kurtarma ekipleri müdahale etti. Yedi yolcu ile ikisi pilot dört mürettebat kurtarma ekiplerinin yardımı ile yara almadan uçağı terk etti.

  Olayın ardından havalimanı pisti dört saatliğine kapatıldı. Uçağın kaldırılması ve temizlik çalışmalarının ardından havalimanı pisti tekrar uçak trafiğine açıldı. Olayla ilgili olarak Rusya Ulaştırma Bakanlığı kaza araştırma ekipleri soruşturma başlattı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı