« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Moskova çıkartması

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), 13-16 Temmuz tarihlerinde 2008 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak kentin seçimi için yapacağı toplantı öncesinde, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, İstanbul Valisi Erol Çakır ve Dünya Spor Yazarları Derneği Başkanı Togay Bayatlı, Moskova'ya gittiler.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem ise yarın Moskova'ya gidecek ve tanıtım çalışmalarına katılacak.ERDEM: "İYİ ÇALIŞTIK"
  
   TMOK Başkanı Sinan Erdem, İstanbul'un 2008 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapması için en iyi çalışmayı yaptıklarını söyledi.   Erdem, oyunların hangi kentte yapılacağının IOC üyelerinin vereceği oylarla belirleneceğini vurgulayarak, "Spor kökenli insanlar hiçbir zaman mağlup olmak için sahaya çıkmaz. Çalışmalarımızı en iyi şekilde yaptık. Sanıyorum 106 üye oylamaya katılacak. 54 oy alan kent olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma hakkını kazanacak. Sanıyorum 4 tur sonunda kent belli olacak. Bizim amacımız da ilk 3 turu geçerek Pekin ve Paris gibi güçlü adayların arasında yer almak" diye konuştu.   İkili temaslar yapmak için TMOK ekibinin Moskova'ya gittiğini kaydeden Erdem, toplantı öncesinde de 45 dakikalık süre içinde İstanbul'u görüntülerle tanıtacaklarını kaydetti.  
Erdem, toplantıda İstanbul aleyhine bir sonucun çıkacağını düşünmediğini, kendi projelerinin üyeler tarafından benimseneceğine inandığını vurguladı.   İstanbul'un kazanması halinde oyunları düzenleme konusunda eksiklik yaşamayacaklarını belirten Erdem, "İstanbul projesi çok önemli bir proje. Biz zaten spor altyapısı olarak bu işe başladık. Sponsor konusunda da sıkıntımız olmaz. Ülkede yaşanan ekonomik krizin de uzun süreli olmayacağını düşünüyorum. Olimpiyat oyunları için hazırlanan yasa sayesinde seçimleri kaybetsek bile boşluk yaşamayız. Kazanamasak da 2008'den sonraki oyunları almak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zaten yasa da olimpiyat oyunlarını düzenleyene kadar yürürlükte kalacak şekilde hazırlandı." dedi.Moskova'daki toplantıda IOC başkanlığı için de seçimlerin yapılacağını, bunun da aday kentin belirleneceği döneme denk getirilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Erdem, "Ben iki oylamanın aynı anda yapılmasını yanlış buluyorum. Başkanlık seçimine katılacak adaylar oy toplamak için aday kentlere bazı sözler verebilirler."


Bunları da Beğenebilirsiniz