« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Moskova 2003'de hazır olacak

Moskova Turizm Komitesi Başkanı Grigori Antioufeev, inşaatı süren Nagatino Pisti'nin 2003 sezonuna yetişeceğini ve o tarihte bir yarışa ev sahipliği yapmayı umduklarını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ünlü Kızılmeydan'a sadece 7 kilometre uzaklıktaki Nagatino adasında inşa edilmekte olan pistin yapılmasına, TWR şirketinin sahibi Tom Walkinshaw öncülük ediyor.

Antioufeev'in verdiği bilgiye göre, projenin tamamlanması yaklaşık olarak 100 milyon dolara mal olacak. Bu maliyete pistin inşaatının yanı sıra oteller, marina ve eğlence parkı gibi yan tesislerin inşası da dahil.

Pistin inşaatına 30 Kasım'da başlanacağını ve Moskova'nın sert hava koşullarına rağmen kış boyunca aralıksız çalışılacağını belirten Antioufeev, pist hakkında şu bilgileri verdi : "3,6 kilometre uzunluğundaki pist, gerektiğinde çeşitli eklemeler yapılarak uzatılabilinir. Ayrıca şu an çalışmamasına rağmen bir metro istasyonu da hazır. Bağlantı yollarının yapımı da bitti. Konaklama için şehirdeki toplam 200 otele güveniyoruz. Bunların yanı sıra adanın üzerinde de 1.000 yataklı bir otel inşa edilecek. Pist bittiğinde 100.000 kişilik seyirci kapasitesi olacak ve bu rakam gerekirse arttırılabilecek."

2003 sezonunda Moskova'ya bir yarış verilecek olması, şu anda takvimdeki yarışlardan birinin iptali anlamına geliyor. Çeşitli problemler yüzünden 2002 takviminde bile şartlı olarak yer alan San Marino, Avusturalya ve İngiltere GP'leri, iptal edilmeye en yakın yarışlar. Moskova'nın hava şartları, mayıs ayından ekim ayına kadar Formula 1 organizasyonu düzenlemeye müsait.

Şu anda Formula 1'e ev sahipliği yapmak için sırada bekleyen diğer ülkeler Çin, Lübnan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri.


Bunları da Beğenebilirsiniz