GeriSpor Moshoeu harekatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moshoeu harekatı

G.Afrika Futbol Federasyonu ve yeni Teknik Direktörü Jomason ile yoğun bir telefon trafiği sürdüren Başkan Ali Şen, sonunda Moshoeu'ye gerekli izni aldı. G.Afrikalı futbolcu Trabzon'da takımdaki yerini aldıktan sonra ülkesine gidecek.

Şen devreye girdi ve G. Afrikalı futbolcunun Trabzon'da oynamasını sağladı

Şen, Teknik Direktör Jomason'u aradı ‘‘Moshoeu'yi Trabzon'da oynatmak istiyoruz. İzin verin’’

Daha sonra telefonu Moshoeu aldı: ‘‘Hiç görevden kaçmadım. Ancak F.Bahçe'nin bana Trabzon'da ihtiyacı var’’

F.Bahçe'nin Trabzon ile oynayacağı kupa maçının öncesinde G.Afrika Futbol Federasyonu'ndan kulübe bir yazı geldi. G.Afrika Federasyonu, 31 Ocak Cumartesi günü Gana ile oynayacağı hazırlık maçı ile 4 Şubat'ta Burkina Faso'da başlayacak turnuva için F.Bahçe'nin yeni transferi John Lesihba Moshoeu'yi FİFA yönetmeliğinin 38. maddesi uyarınca Milli Takıma istiyordu. Bunun anlamı Mosheou'nin İstanbul'daki kupa maçından sonra ülkesine gidip, ligdeki Trabzon maçında oynamaması demekti.

TELEFON TRAFİĞİ

Ancak Başkan Ali Şen, Moshoeu'yi kupadan sonra, ligde de Trabzonspor karşısında oynatmaya kararlıydı. Yoğun bir telefon trafiği başladı. Şen önce G.Afrika Milli Takımı'nın yeni Teknik Direktörü Jomason'u aradı. Jomason, yeni ekibini ilk kez Gana ile oynayacakları maçta göreceğini belirtti ve ‘‘Avrupa'da oynayan tüm oyuncularım buraya geldi. Moshoeu için kupa maçını göz önüne aldık ve bu maçtan sonra gelmesini istedik. Bu benim ilk maçın tüm oyuncularımı görmek istiyorum. Gelmesi şart’’ cevabını verdi. Ancak Şen, Moshoeu'yi Trabzon maçında sahaya sürmeye kararlıydı. Bu kez G.Afrika Futbol Federasyonu Danny Jordan'ı aradı. Jordan'da Moshoeu'nin FİFA yönetmeliğinin 38. maddesi uyarınca gelmesini söylüyordu. Ali Şen ise Trabzon maçının kendileri için önemini vurguluyor ve siyahi futbolcuya izin verilmesi isteğini tekrarlıyordu. Jordan'ın ‘‘Teknik Direktörle bir görüşeyim’’ sözleri başkanı umutlandırmıştı.

MOSHOEU DEVREDE

İlk görüşmeden yaklaşık 1 saat sonra Ali Şen G.Afrika'yı tekrar aradı. Bu kez yanında Moshoeu'de vardı. Şen, Jordan ve Jomason'a isteğini bir kez daha tekrarlayıp, Mosheou'nin de Trabzon maçında oynamak istediğini bildirdi ve telefonu Moshoeu'ye verdi. Mosheou ‘‘G.Afrika Milli Takımı'nda oynamak benim için bir onur’’ diye söze girdi ve şöyle devam etti ‘‘Biliyorsunuz ben milli görevden kaçmam her zaman da vaktinde kampa gelirim. Ama bu kez durum farklı. Takımımı böylesine önemli bir maçta yalnız bırakmak istemiyorum. Bana çok ihtiyaçları var. Eğer izin verirseniz daha sonra geleyim.’’

SEVİNDİREN HABER

Karşıdan ‘‘Biraz düşünelim’’ yanıtı geldi. bir saat sonra görüşmek için sözleşildi. Şen bir saat sonra yine telefonun başındaydı. Jomason, başkana müjdeli haberi verdi ‘‘Avrupa'da oynayan tüm oyuncularım burada olmasına rağmen sizin hatırınız için Moshoeu'ye izin veriyorum. Trabzon'daki lig maçından sonra uçağa atlasın buraya gelsin’’ Bu yanıt Şen'i rahatlatmıştı. Moshoeu, Trabzon'da takımdaki yerini alacaktı. Ondan sonra da İstanbul'a dönüp Pazartesi akşamu uçağa atlayacak ve Johannesburg'un yolununu tutacaktı. Ertesi gün sabah 9.30'da G.Afrika Milli Takımı ile Jonhannesburg havaalanında buluşacak Moshoeu, 11.30'da da arkadaşları ile birlikte Burkina Faso'nun yolunu tutacaktı. Ali Şen, yine imkansız görünen bir işi başarmanın ve Moshoeu'yi Trabzon'da oynatacak olmanın keyfini yaşarken Fenerbahçeli taraftarlara ‘‘Moshoeu Trabzon'da sahada olacak’’ mesajını gönderiyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle