Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mortgage kredilerinde refinansman zamanı geldi mi?

Sanıyorum yaz başıydı. Bizim danışmadaki arkadaşlardan biri aradı. Mortgage kredisi olduğunu, düşen faizler nedeniyle ‘refinansman’ (Yüksek faizli krediyi kapatıp, düşük faizliye dönmek) yapmak istediğini söyledi. Benden öneri talep etti: ‘Ne diyorsunuz, yapayım mı?’

Önce bankanın ne önerdiğini sordum. ‘Banka öneriyor’ yanıtını alınca, ‘istersen hesap yapalım’ önerisini yaptım.

Ardından hesap yaptık. Krediyi önceden kapatmanın maliyeti 1000 TL civarındaydı. Yapılan işlemin, en azından bu maliyete değecek düzeyde olması gerekiyordu.
Yaptığımız hesap bize şunu gösterdi: Biraz daha bekleyip yapılması halinde daha anlamlı olacak. Ben de faizlerin düşme eğiliminde olduğunu, sonbahara doğru daha da gerileyebileceği tahminimi ilettim ve ekledim: ‘Yine de son karar senin.’

3 ay sonranın bilançosu

Arkadaş hafta içi tekrar aradı. Oturduk tekrar bir hesap yaptık. Krediyi 1.66’dan kullanmış. Şimdi bankasına sormuş, 5 yıl vadeli için 1.20’den kredi kullandırıyorlarmış.

Yanlış aklımda kalmadıysa, şu andaki aylık ödemesi 850 TL civarında… Yenilediğinde ödeme 730 TL’ye geriliyor. 64 ayı dikkate aldığınızda aradaki fark 7 bin 680 TL’ye çıkıyor. 1000 TL düşün, geriye 6 bin 680 TL kalıyor.

Bir de şöyle bakın… Ayda 850 TL ödeyeceğinize, 730 TL ödüyorsunuz. Düşük gelirli birisi için oldukça iyi bir para…

Ya da 2000 TL ödüyorsanız ayda, bu aşağı yukarı 400 TL civarında bir indirime denk düşüyor. Hiç de fena değil, değil mi?

Bu arkadaş sonradan aradı. Faizler 0,99’a inmiş. O kredisini yenilemiş ama eğer bekleseydi, 2 bin TL daha kazanacaktı.

Ne zaman refinansman yapmalı?

Bence kredisini kapatıp, yeniden almak isteyenler şu noktalara dikkat edip, sonra karar vermeli:

1. Aradaki 15-20 puan için kredi kapatmak akıl karı değil. Yani 1.40’dan aldığınız krediyi, 1.20’ye geldi diye kapatırsanız, kazançlı çıkmazsınız.
2. En azından 35-40 puan kadar düşüş size anlamlı bir gerileme sağlayacaktır.
3. Bankalar kapatma durumunda ortalama yüzde 2 düzeyinde komisyon talep ederler. Bunu göz ardı etmeyin.
4. Bir de bankaların mortgage kredisi uygulamalarında sadece faize odaklanmayın… Komisyonlar ve diğer işlem giderleri, son hesapta tahmin ettiğinizden fazla çıkabilir. Onun için birkaç bankadan talep alıp, en son maliyeti ortaya koyup, sonra karar verin.


YAŞAR HOLDİNG’DEKİ AYRILIK, SABANCI’DAKİLERE BENZİYOR MU?

Yaşar Holding’in bir önceki başkanı Feyhan Yaşar ile Mayıs ayının sonunda bir söyleşi yapmıştık. Bu konuşma Temmuz ayındaki Capital’de yayınlandı.

Derginin bayilerdeki yerini almasını izleyen günlerde bir sürpriz haber geldi: ‘Feyhan Yaşar görevini bıraktı, yerine kardeşi İdil Yiğitbaşı geldi.’

Bir dergici için en kötü haberlerden biri budur… Önemli bir söyleşi yapar, genişce de yer verirsiniz… Daha dergi tüm okurlara ulaşmadan o yönetici koltuğunu bırakır ve söylenenlerin bir bölümü havada kalır.

Feyhan Hanım da bunu yaşadık. Oysa oldukça iyi bir konuşma yapmış, grubu için iddialı hedefler ortaya koymuştu. Krize rağmen bütçelerini tutacaklarını belirtmiş ve eklemişti:

‘Yaşar Topluluğu 2008 yılını 1 milyar 980 milyon TL ciroyla kapattı. Bazı iş kollarında büyüme, bazı iş kollarında küçülme oldu. Toplamda ise 2008’de yüzde 8 büyüdük. Bu yıl Topluluk olarak, 2 milyar 100 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.’
Bundan sonra ne olur?

Feyhan Yaşar’ın hedefinde Yaşar Holding’i, Avrupa Birliği sürecinde ilerleyen Türkiye’nin, önde gelen gıda devlerinden biri yapmak vardı. Konuşmasında bunun altını çizmişti.

Ancak, gelişmeler farklı oldu… Hafta içinde bazı şirketlerdeki hisselerini satacağını açıklayınca, herkesin aklına Sabancı Ailesi’ndeki ayrılıklar geldi…

‘Acaba Yaşar’da da benzer gelişmeler mi yaşanacak?’

Bu sorunun yanıtını Feyhan Yaşar’a da sordum. Ancak, ondan önce grubu tanıyan önemli bir yönetici ile konuştum. ‘Sabancı ile karıştırılıyor. Ama buradaki durumunun aynı olduğunu sanmıyorum’ değerlendirmesini aldım. Aynı yönetici şunu da ekledi: ‘Bence sembolik bir satış ve iletişim kazası.’

Feyhan Hanım’dan ise ‘Bu konuyu sizinle daha sonra konuşurum’ yanıtını aldım. Bir süre yeni projeler ve sosyal sorumluluk çalışmalarıyla ilgilenecek. Kafasında ne olduğunu da kendisi açıkça konuştuğunda anlayacağız. Ondan önce yazılacakların hepsi gördüğüm kadarıyla spekülasyon olacak.

 

X