Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Moralimizi bozmayın Çakıcı'yı alacağız

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 1998 - 00:01

  Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, Fransa'da yakalanan ve halen tutuklu bulunan Alaattin Çakıcı ile ilgili gazete ve televizyonlarda yer alan ‘‘Neden sorgulanmıyor, iade edilmeyecek’’ yorumlarına açıklık getirdi.

  Bilican, özetle şunları söyledi:

  EVRAKI GÖNDERDİK

  İade evrakını eksiksiz gönderdik. Bazı gazeteler ve yazarlar, ‘Belçika gitti ifade aldı, biz niye gitmedik’ diye yazdı. Böyle saçma saçma işler olur mu? Belçika gitmiş ne almışsa almış. Biz onun iadesini istiyoruz. İade olacak ki sorgulamasını yapalım.

  TAHMİN YAPIYORLAR

  Diyelim ki gitti bir ekip, iki gün sorguladı. Ne kıymeti var. Bilen de bilmeyen de her şeyi konuşuyor. Kendilerine göre tahminler yapıyorlar. Siyasilerden bile açıklamaları dinliyorsunuz. Bazı muhalefet partileri, ‘gidip sorgulanmalı’ diyorlar. Sorgulasan ne çıkar. Bunun burada bir sürü işi var, bir sürü yaptıkları var, mahkeme kararları var, gıyabi tutuklamaları var, isnatlar var.

  BİR AKSİLİK YOK

  Şu ana kadar herhangi bir aksilik yok. İade dosyası gitti, iadesi yapıldıktan sonra gerekli şeyler yapılacaktır. Kim çıkarıyor bunları, verilmeyecek diye. Mahkeme iade amacıyla tutuklamış. Biz evrakı göndermişiz. Bir eksik var mı, yok mu, onun kontrolünü yapıyoruz. Olur ya, şu da lazım derler, onu da yaparız.

  KABAHAT Mİ İŞLEDİK?

  Polis şimdi bunları yakalıyor, kabahat mi oldu yakalaması. Hayret bir şey. Bu işlerin peşini takip edecek kişiler bile söylüyor: ‘Gitsinler sorgulasınlar, başsavcılar var, işi devretsinler..’ Ne alakası var. Bunlar yakalanmış, yakalandıktan sonra devletler birbirlerine saygılı, sabırlı olacaklar.

  TAKİPTEYİZ

  İade konusunda pürüz çıkarsa, gidip o zaman sorgularız onu. Aksi bir şey olduğunda o zaman deriz, bu adam suçlu ve tutuklu. O zaman gidip gerektiği şekilde sorgularız. İade edilmeyeceği konusunda bir şey yok ki, yazıp çiziyorlar. Konuşmuyoruz diye hiç bir şey yapılmıyor anlamına gelmesin, her şey yapılıyor, her türlü temas yapılıyor. Takip ediyoruz, sadece Çakıcı için değil diğerleri için de takip ediyoruz.

  MORALMİZİ BOZMASINLAR

  Yani polis işleri götürürken, saçma sapan seylerle moralimizi bozmasınlar. Gerek siyasi, gerek adli temaslar sürüyor. Ben genel müdür olarak üzerimize düşeni ve kimin, ne yapması faydalı olur diye düşündüklerimi, ilgili yerleree intikal ettiriyorum. Onlar da üzerinde duruyorlar.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı