Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Morales Bolivya'da demokrasiyi bitiriyor

  Wall Street Journal
  28.11.2009 - 00:23 | Son Güncelleme: 28.11.2009 - 08:01

  Bolivia’da 6 Aralık’ta düzenlenecek başkanlık seçimleri ülkede demokrasinin resmi olarak sona erdiğini gösterecek.

  Wall Street Journal’da “The End of Bolivian Democracy” başlığıyla yayımlanan bir haber analizde, bir yandan kokain üretimi ve dağıtımını teşvik ederken diğer yandan yerel halka oy kullanma hakkı verip ülkede sosyal adalet hamleleri atmaya çalışan bir diktatörün hüküm sürdüğü  Bolivia’da iki hafta içinde düzenlenecek başkanlık ve milletvekili seçimlerinin dört yıllık Morales yönetiminden sonra geride kalan özgürlüğünün resmi olarak sona erdiğini göstereceği belirtildi.

   

  Haber analizde ayrıca ABD ve Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) Honduras’ın demokratik olmayan başkanının yasal olarak görevden ayrılışından büyük endişe duydukları belirtilirken, Evo Morales’in narkotik diktatörlüğünü güçlendirdiğinin altı çizildi. Analizde ayrıca, La Paz’ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Morales’in arkadaşlığına da dikkat çekildi.

   

  KONTROL YİNE MORALES DE OLACAK

  Gelecek hafta düzenlenecek seçimlerde Morales’in ülke kontrolünü ele geçirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü diktatör, seçim sandıklarının büyük bir kısmında seçmenlerin oylarını doğru kullanıp kullanmadıklarını kontrol ettirecek. Morales’in Sosyalizm Hareketi (MAS)adlı partisinin daha önce muhalefetin kontrolündeki meclis alt kongresinin ve senatonun başına geçmesi bekleniyor.

   

  Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda, Morales sarsılamayacak bir güce sahip olabilir. Ancak bu diktatörün politikalarının bütün ülke halkı tarafından benimsendiğin anlamına gelmiyor. Morales, düşmanlarına karşı uyguladığı terör politikaları sayesinde iktidara gelecek.

   

  Morales'den önce, 2003 yılında Bolivya’da Gonzalo Sánchez de Lozada başkan seçildi. Başkan Sánchez de Lozada sıvılaştırılmış doğal gazın Şili aracılığıyla ihraç edilmesi fikrini ortaya attığında, aşırı solcu radikaller şiddetli protestolar başlattı ve ülkenin otobanlarını kapattı. Bu grubun hükümeti devirme amacı, Morales’in öncülük ettiği kokain üreticilerinin hedefleriyle örtüşüyordu.

   

  Başkan Sánchez de Lozada’nın isyanları bastırmak için ordudan destek almaya karar vermesiyle birlikte, ülkedeki ayaklanmalar da arttı. Ülkedeki terörizm ve Sánchez de Lozada’nın istifa etmesi için yurt dışından gelen baskılar işe yaradı ve ülkede yeni bir seçim yapıldı. Morales bu seçimden zaferle ayrıldı.

   

  MORALES’İN İKTİDAR YOLUNDAKİ ADIMLARI

  Morales 2006’da göreve geldikten sonra gücünü bir önceki hükümetin yetkilileriyle uğraşmak için kullandı. Sánchez de Lozada hükümetinin birçok üyesi hapse atılırken, pek çoğu da ülkeyi terk etti. Morales, ülkenin yargı ve seçim konseyinde ciddi değişiklikler gerçekleştirdi. Anayasanın yeniden yazılması için daimi bir meclis oluşturuldu ancak Morales’in partisi koltukların üçte ikisini almayı başaramadı.

   

  O zamanki meclis demokratik olmayan maddelerden oluşan bir anayasayı kabul etmek istemedi. Hükümet tarafından desteklenen MAS bu noktada da gücünü kullandı. 2007’nin Kasım ayında, meclisi askeri bir karargaha çevirdi ve muhalif sesleri susturup, anayasa oylamasını gerçekleştirdi. Bu gelişmeleri protesto eden üç kişi öldürüldü. Her bir maddenin kabul edilmesi için muhalefet üyelerinin olmadığı ikinci bir oylamanın yapılması gerekti. Senato tarafından geri çevrilen belge için, Morales yine ayak takımını kullandı. Sosyalizm hareketinin savucuları parlamento binasını sardı ve meclis üyelerini tehdit etti.

   

  EZBER BOZAN DİKTATÖR

  Evo Morales Güney Amerika’nın gördüğü en son diktatör ancak pek çoklarının korktuğu türden ideolojilerine bağımlı bir komünist değil. Ülke diktatörlüğünden çok ayak takımının patronu olmayı daha iyi başarıyor. Morales başkanlığa kokain işini koruma sözü vererek geldi ve şu anda bunu yapacak güce sahip.

   

  Morales yönetimi altında, kokain yetiştirmek yasal hale geldi ve Morales ürünlerini merkezi bir piyasada satan çiftçilerden ruhsat ücreti toplamaya başladı. Sosyalist Hareket Partisi (MAS) yetkilileri aynı zamanda kokain üretimini ve kaçakçılığını da denetliyor.  

   

  Gelişmekte olan bu yeni sektör Morales’i oldukça popüler bir isim haline getirdi. Morales, ABD’den ve özgürlükten nefret ediyor olabilir ancak kesin olan bir şey var ki o da piyasalardan çok iyi anlıyor.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı