Moody's'ten Türk bankalarına önemli uyarı

REUTERS
25.04.2016 - 14:27 | Son Güncelleme: 25.04.2016 - 14:29

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, TCMB'nin geçen haftaki faiz indiriminin ardından bankaların kısa vadeli fonlama maliyetlerinin büyük ihtimalle gerileyeceğini, ancak faiz indirimlerinin devamının geleceği beklentisiyle TL'nin baskı altında kalması halinde fonlama maliyetlerindeki düşüşün tersine dönebileceğini belirtti.

Moody's tarafından TCMB'nin geçen hafta politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 10 düşürmesinin ardından bankalar hakkında yayımlanan kısa değerlendirmede, bankalar mali temellerinin ekonomideki yavaşlama ve yatırımcı güvenine karşı hassas piyasa fonlamasına bağımlılık nedeniyle baskı altında kalmaya devam ettiğine dikkat çekilerek şu ifadeye yer verildi:

"Bankacılık sisteminde yabancı para cinsi fonlamanın toplam pasiflerin yüzde 50'sine kadar yükselebildiği göz önüne alındığında TL kurunun bankaların kârlılığına doğrudan etkisi olduğu görülüyor. TL faiz indirimlerinin devam edeceği beklentileriyle baskı altında kalırsa, faiz indirimi sayesinde fonlama maliyetlerindeki sağlanan iyileşme tersine dönebilir."

Değerlendirmede, genel olarak TL'deki değer kaybına doların pasifler arasındaki payında ve fonlama maliyetinde artışın eşlik ettiği belirtildi.

Moody's Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviyenin bir kademe altında yer alan Baa3 düzeyinde değerlendiriyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı