Moody's'den bankalara geçer not

Hürriyet Haber
20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

MOODY'S, Kasım ayında başlattığı 13 Türk bankasının derecelendirme notunu inceleme çalışmalarını 11 bankanın notunu teyid ederek tamamladı.

ULUSLARARASI derecelendirme kuruluşu Moody's, Kasım ayı sonunda başladığı 13 bankanın notunu gözden geçirme operasyonunu tamamladı. Moody's'in inceleme sonuçlarında 11 bankanın kredi notu değişmezken, iki bankanın dernecelendirme notu bir kademe geriledi.

Moody's'den yapılan açıklamada Akbank'ın ‘C’, Finansbank'ın ‘D’, İş Bankası'nın ‘D+’, Osmanlı Bankası'nın ‘D+’, Pamukbank'ın ‘D’, Ziraat Bankası'nın ‘E+’, Toprakbank'ın ‘E+’, Dışbank'ın ‘D’, TEB'in ‘D+’, Garanti Bankası'nın ‘C’ ve Vakıfbank'ın ‘D’ olan notları değiştirilmeyerek teyid edildi. Moody's'in yaptığı inceleme sonuçlarına göre incelenen 13 bankadan Koçbank ve İktisat Bankası'nın ‘D’ olan finansal güç derecelendirme notları ise ‘E+’’e düşürüldü.

DIŞBANK'A ÖVGÜ

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Dışbank'ın ‘‘mali kriz’’ dönemindeki performansını olumlu bularak ‘‘D’’ notunu teyit etti. Verilen notun likidite krizi döneminde Dışbank'ın risk önlemleri ve yönetimi alanındaki gücünü gösterdiği kaydedildi.

Moody's raporunda, Dışbank'ın likidite krizi döneminde zorunlu karşılıkların üzerinde bir likiditeye sahip olduğu ve borç veren banka pozisyonunu koruduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca, ‘‘Aynı zamanda bankanın sabit, düşük faizli müşteri portföyü bankayı faiz oranlarının patladığı dönemde önemli bir tehlikeden korudu’’ denildi.

Moody's Dışbank'ın net faiz gelirinin önümüzdeki dönemde artacağını tahmin etmekle birlikte, bankanın sermaye rasyosunun güçlendirilmesi amacıyla hükümet tahvillerinden oluşan banka portföyü küçültülerek korunması gerektiği vurgusunu yaptı.

Moody's raporunda ayrıca, bankanın volatilenin yüksek olduğu uygulama ortamında, defansif bir tutum alması nedeniyle uzun dönemde başarılı bir banka olarak yoluna devam edeceği ve bankacılık piyasasında pazar payını arttıracağı vurgulandı.

Türkiye'nin notunu yükseltme sinyali

DÜNYANIN önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's, toplam 13 Türk bankasını incelediği araştırmasının açıklandığı raporda Türkiye'rin kredi notuyla ilgili ipuçları da verildi. Açıklamada, Türkiye'nin B2 olan uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun, Temmuz 2000 tarihinde olası bir yükseltme için izlemeye alındığı hatırlatılarak, bu izlemenin Türkiye'nin kredi notu üzerinde çalışmaların sonuçlandırılmasına kadar devam edeceği belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı