Moody's: Sıkın dişinizi asıl yüksek notu görün

Hürriyet Haber
04 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Mayıs 2000 - 00:01

TÜRKİYE'nin kredi notunu kısa süre içinde yükselteceklerini söyleyen Moody's Türkiye analisti Hanan Amin Salem, ‘‘S&P Türkiye'nin notunu bizim seviyemize, yani B1'e çıkardı. Uygulanan program başarıyla yürürse, biz notunuzu Ba3'e çıkarırız. Asıl not böyle yükselir’’ dedi.

DÜNYANIN önde gelen kredi derecelendirme (reyting) kuruluşlarından Moody's'in Türkiye analisti Hanan Amin Salem, Türkiye'nin kredi notunu çok uzun olmayan bir süreçte yülselteceklerini belirterek, ‘‘Notun yükseltilebilmesi için, enflasyondaki düşüşün devam edip etmediğini ve ekonomik programın taviz verilmeden sürdürülüp sürdürülmediğini görmek istiyoruz’’ dedi. Hanan Amin Salem, Standard and Poor's'un (S and P) Türkiye'nin döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu ‘‘B’’den ‘‘B+’’ya yükselttiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

BA3'Ü HAKEDERSİNİZ

‘‘Standard and Poor's', Türkiye'nin kredi notunu bizim düzeyimize (B1) yükseltti, bizim notumuz ise uzun süreden bu yana zaten ‘‘B1’’ düzeyindeydi. Fakat eğer program devam ederse ve siyasi istikrar bozulmazsa, Türkiye ‘BB'(Ba3) düzeyini hakeder. Asıl kredi notunun yükseltilmesi ‘Ba3' kategorisine yükseltmeyle olur.’’ Hanan Amin Salem, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, hükümetin cumhurbaşkanı adayı konusunda görüşbirliği içinde olmasının, Türkiye'ye kredibilite kazandırdığını bildirdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI

Salem, cumhurbaşkanı seçiminin, Türkiye'nin siyasi istikrarı açısından bir test olduğunu, fakat hükümetteki kararlılığın, Türkiye'nin bu testi olumlu bir şekilde geçeceğini gösterdiğini kaydetti.

Türkiye ekonomisinin, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla sınıfı geçtiğini vurgulayan Salem, bundan böyle üstünde en çok durulması gereken konunun enflasyon olduğunu belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı