Gündem Haberleri

  Moody's: Mali başarısızlık Japonya'nın notunu olumsuz etkiler

  AA
  09.02.2011 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, mali reformun başarısızlığının, Japonya'nın kredi notuna negatif etkisi olacağını bildirdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor      

  Kuruluştan yapılan açıklamada, Japonya'nın 'Aa2' olan ülke kredi notunun 'durağan' görünümle teyit edildiği belirtildi.

  Moody's bölge kredi yetkilisi Tom Byrne, yaptığı açıklamada, Japonya'nın bütçe dengesi hedefinin başarılı olmadığını, mali adımlara da ihtiyaç duyulduğunu  ifade etti. Mali reforma engel olan siyasi gelişmelerin de kredi notu üzerinde olumsuz etkisi olabileceğine işaret eden Byrne, "Japonya'nın mali sorunlarının krize dönmesi için daha çok zaman var, ancak hükümetin bütçe açığını azaltmak için önlemler alması gerekiyor" dedi.

  Geçen ay bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluş Standard&Poor's da dokuz yıldır ilk kez Japonya'nın kredi notunu bir basamak düşürerek "AA-"ye çekmişti.

  Ekonomistler ve kredi derecelendirme kuruluşları, Japonya'yı ekonomik büyüklüğün iki katına çıkan borç yükünün azaltılması konusunda uzun süredir uyarılar yapıyor.

  Hükümet, Nisan sonunda emeklilik ve sağlık sisteminde yapacağı değişiklikleri ortaya koymayı, Haziran itibariyle de mali reform yol haritasını açıklamayı planlıyor.

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı