Moody's, Fransa'nın kredi not görümünü gözden geçirecek

Hürriyet Haber
18 Ekim 2011 - 10:25Son Güncelleme : 18 Ekim 2011 - 12:10

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Fransa'nın “AAA” olan uzun vadeli kredi notunun “durağan” olan görünümünü önümüzdeki üç ay gözden geçirecek.

Kuruluş yaptığı açıklamada, Fransa'nın bütçe açığını azaltmak üzere hazırladığı mali ve ekonomik reformları uygulamakta gösterdiği ilerlemelere bağlı olarak “durağan” olan uzun vadeli kredi not görünümünün üç ay içinde “negatif”e indirilebileceği uyarısında bulundu.

Moody's, yapılacak gözden geçirmede, finansal piyasalarda ya da ekonomide meydana gelebilecek olumsuz gelişmelerin de dikkat alınacağına işaret ederek, Fransa'nın mali gücünün, küresel finansal ve ekonomik kriz dolayısıyla zayıfladığını, bunun da ülkenin borç durumunu diğer “AAA” notuna sahip ülkeler arasında en zayıf konuma soktuğunu vurguladı.

Fransa'nın "AAA" olan uzun vadeli kredi notunun, borçlanma oranı ve Avro Bölgesi'nde yaşanan borç krizinden kaynaklanabilecek potansiyel ek yükümlülüklerden dolayı baskı altında olduğuna işaret eden kuruluş, ülkenin önümüzdeki dönemde bankacılık sistemini yeniden sermayelendirmesi ya da Avro Bölgesi'ne üye diğer ülkelere ek destek sağlama gerekliliği gibi bazı risklerle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti.

Moody's ayrıca, Fransız hükümetinin manevra alanının 2008'deki kriz dönemine göre daha dar olduğuna vurgu yaptı.

Fransa'nın kredi notunun negatif'e revize edilmesi halinde, bu kredi notunun orta vadede indirilebileceği anlamına gelecek.

Fransa'nın uzun vadeli kredi notu, diğer önemli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard and Poor's (S&P) ve Fitch tarafından da en yüksek not olan “AAA” ile derecelendiriliyor.  

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı