Moody’s, notta S&P’ye uymadı Sarkozy hemen havasını attı

Hürriyet Haber
17.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.01.2012 - 08:24

S&P’nin not kırmasını görmezden gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin imdadına Moody’s yetişti. S&P, Fransa’nın notunu cuma gecesi ‘AAA’dan ‘AA+’ya düşürmesine karşın, Moody’s aynı adımı atmadı. Moody’s, Fransa’nın notunu ‘AAA’da tuttuğunu dün teyit edince Sarkozy, “Bir kurum notumuzu düşürdü, diğeri ise aynı tuttu. Fransa için değişen yok. Cuma günü konuşanlar bugün hiçbir şey diyemiyorlar” dedi.

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s’un Fransa’nın ‘AAA’ olan kredi notunu ‘AA+’ya düşürmesinden sonraki ilk iş gününde İspanya’ya resmi bir ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Moody’s’in ülkenin ‘AAA’ notunu teyit etmesiyle moral buldu. Sarkozy, “Kredi derecelendirme kurumlarının belirledikleri notlar ekonomik kararlara etki yapıyor. Bir kurum ‘AAA’ olan notumuzu düşürdü, diğeri ise aynı şekilde tuttu. Geriye diğer kredi derecelendirme kurumlarının kararlarını görmek kaldı. Diğer reyting ajanslarının kararının ne olacağını soğukkanlı bir şekilde beklemek gerekiyor. Fransa için değişen bir şey yok. Cuma günü konuşanlar bugün hiçbir şey diyemiyorlar. Ekonomik kararlar ani değil, gerçeklere dayanarak alınır” dedi.

Soğukkanlı olma çağrısı

İspanya’nın yeni Başbakanı Mariano Rajoy’la ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy şunları dile getirdi: “Avrupa’daki kriz çok ciddi, güçlü, benzeri görülmemiş bir kriz. Geçmişte olmamış bir krizle karşı karşıyayız. Eğer ekonomik krizle mücadelede İspanya başarı sağlayamazsa bu diğerlerini de etkiler. Eğer İtalya başarılı olmazsa herkes için felaket olur. İtalya ve İspanya, bizi birlikte olmaya zorunlu kılıyor. Aynı kıtada yaşıyoruz. Soğukkanlı olmak gerekiyor.”

Avrupa’nın 3 yıldır süregelen ekonomik krizden çıkması için İspanya ve Fransa’nın birlikte yapabileceği çok şey olduğunu belirten Sarkozy, şöyle konutu: “Ekonomik krizle mücadele kapsamında İspanya’nın yeni hükümetinin aldığı ilk önlemler oldukça değerli. Avrupa’nın inşasında İspanya ile birlikte çalışacağız. Avrupa’nın İspanya’ya ihtiyacı var. Avrupa’nın yeniden yapılanmasına Başbakan Rajoy da bir taş koyacak.”

Fransa ekonomisi güçlü

Moody’s de, Fransa’nın ‘AAA’ olan uzun vadeli kredi notunu ve ‘durağan’ görünümünü teyit etmesiyle ilgili açıklamasında, “Fransa ekonomisi güçlü. Ancak büyüme görünümü Fransız hükümetinin mali konsolidasyon planlarına ilişkin riskleri ortaya koyuyor” mesajı verdi. Fransa Bütçe Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Valerie Pecresse de, S&P’nin Fransa’nın kredi notunu düşürmesinin borçlanma maliyetlerini artırmayacağını söyledi. Pecresse, “Çünkü Fransa güvenilir ve kesinlikle ekonomik bir değer” dedi. Pecresse, S&P’nin, geçen yıl ağustos ayında ABD’nin ‘AAA’ olan uzun vadeli kredi notunu ‘AA’ya indirmesinden sonra bu ülkenin borçlanma maliyetlerinin hızla arttığını görmediğini vurguladı.

Yüzde 12’yle borçlandı

Notunun düşürülmesinden sonra piyasalarda dün ilk kez 8.59 milyar Euro’luk hazine tavhili satan Fransa, not indiriminden önceki dönemden daha düşük faizle borçlandı. Fransa hazinesi, tahvil satışının yüzde 12’lik sabit faizle gerçekleştirdiğini açıkladı. Not indiriminden sonra uluslararası piyasaların dikkatle izlediği satışta beklendiği gibi yüksek faiz oluşmaması, ‘piyasaların Fransa’nın not indirimi’ riskini daha önce satın aldıkları şeklinde yorumlandı.

Monti: S&P yönetim eksikliğini vurguladı

İTALYA Başbakanı Mario Monti, aralarında  İtalya’nın da bulunduğu 9 Avrupa ülkesinin kredi notunu indiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Euro Bölgesi’nde yönetim  eksikliği olduğunu vurguladığını belirtti. Monti, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile yaptığı görüşmesi sonrasında, S&P’nin not indirimi kararıyla birlikte İtalya hükümetinin mevcut eylemlerinin olumlu yanlarını da vurguladığını ifade etti. Van Rompuy ise, Euro Bölgesi’ne yeniden biçim verme konusunda gerçek ilerlemelerin kaydedildiğini belirterek, “Avrupalı liderler Euro Bölgesi’nde bütçe disiplinini güçlendirmeye  yönelik yeni bir anlaşmaya varması ay sonunu bulacak. Anlaşmanın mart ayı başında imzalanabileceğini düşünüyorum. Finansal istikrar Euro Bölgesi ve AB için kilit unsur. Bu temel amaca bir gecede ulaşılamayacağına göre, krizin üstesinden gelmek için daha çok çaba gösterilmeli” dedi.

S&P, Avrupa’yı kurtaracak fonun da notunu düşürdü

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) Fransa ve Avusturya’nın ‘AAA’ olan kredi notunun düşürmesinin ardından beklendiği gibi Euro Bölgesi ülkelerince fonlanan Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) da ‘AAA’ olan notunu düşürdü. S&P, 440 milyar Euro büyüklüğündeki fonun notunu bir puan düşürerek ‘AA+’ya çekti. S&P, “EFSF’nin çekirdek garantörleri arasında yer alan Fransa ve Avusturya’nın notlarının düşmesinin ardından fonun da notunun düşürülmesine karar verildi. EFSF artık tam olarak ‘AAA’ notuna sahip ülkeler tarafından fonlanmıyor” mesajı verdi. EFSF’yi fonlayan ülkelerin not indirimlerinden sonra artık daha fazla uygun maliyetle borçlanamayacakları belirtilen S&P açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “EFSF’nin görünümü gelişmekte. Eğer ülkelerin borçlanma maliyetleriyle ilgili olumlu gelişmeler yaşanırsa fonun ‘AAA’ notunu geri kazanması söz konusu olabilir. Ancak eğer gelişmeler olumsuz olursa bu kez EFSF’nin görünümü negatife dönüşebilir.”

Draghi: Reytingleri çok önemsemeyelim

AVRUPA Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi, S&P’nin toplu not indiriminin ardından piyasaların çok fazla etkilenmediğini belirterek, şunları söyledi: “Reyting ajanslarını çok fazla önemsiyoruz. Görüldüğü gibi piyasalar not indirimi olasılığını çoktan fiyatlamış bile. Bence Euro Bölgesi ülkeleri reyting ajanslarıyla birlikte ya da onlarsız yaşamayı öğrenmeli. Ya da şu ada verdikleri önemden daha az önem vermeli. Çünkü piyasalar söz konusu kredi notlarının yeni değil de çoktan düşürülmüş olduğu şeklinde bir reaksiyon verdi.”

Rajoy: Elimizi çabuk tutmalıyız

İSPANYA Başbakanı Mariano Rajoy, mevcut ekonomik durumdan çok endişeli olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Avrupa’da hiç kimsenin kaybedecek vakti yok. Hemen, hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçmek gerekiyor. Kurumsal reformlar yapmak, kamu açığını düşürmek, istihdam yaratmak ortak noktamız. Ama bu sırada likidite ihtiyacımız olduğu da bir gerçek. Hükümet olarak ilk aldığımız  15 Euro’luk tasarruf kararının arkasından gelecek 3 ayda yeni kararlar almak istiyoruz. İstihdam yasasında reform ve yeni bir finans planı sunacağız.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı