Moody’s Mali Kural’ı sevdi ‘not yükselir’ işareti verdi

Hürriyet Haber
29 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2010 - 01:50

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Mali Kural Tasarısı’nın Meclis’ten geçmesi halinde Türkiye’nin “Ba2” olan kredi notunu yükseltebileceğini açıkladı. Moody’s’in açıklaması Türk para ve sermaye piyasalarında olumlu etki yarattı. Açıklamanın ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) gelen alımlarla yüzde 1.35 yükselirken, dolar 1.56 liraya geriledi.

Borç parametreleri önemli

Moody’s tarafından yapılan yazılı açıklamada, mali kuralın ekonomiye destek harcamalarının azaltılmasını öngören orta vadeli planı destekleyeceğini ve Türkiye’nin borç parametrelerindeki bozulmayı tersine çevirebileceği belirtirken, şu değerlendirilme yapıldı: “Bunu takip edecek not artırımları, borca ulaşabilme ölçütlerinde iyileşmeye, istihdam piyasasında yapılacak reformlara ve kamu sektörü ile vergi idaresi alanında 2008 yılında yapılan düzenlemelerin üzerine inşa edilecek reformlara bağlı olacak. Devletin borç parametrelerinde uzun süreli ve belirgin bozulma olması halinde ise kredi notunda aşağı yönlü bir baskı oluşabilecek.”

Türkiye ekonomisine dair 2010 ve 2011 tahminlerini de yayımlayan Moody’s, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yıl yüzde 5.2, 2011’de ise yüzde 4.5 büyeceğini öngörürken, enflasyon için de 2010’da yüzde 8.4, 2011’de ise yüzde 6.1 artacağı tahmininde bulundu. Güne 55.074 puandan başlayan İMKB Ulusal 100 Endeks’i ikinci seansta açıklamanın etkisiyle bankalara gelen alımlar öncülüğünde 55.467 puana kadar yükseldi. Böylece borsada değer artışı yüzde 2’ye yaklaştı.Gün sonunda borsada değer artışı yüzde 1.35 oldu. Kapanış ise 55.233 puandan gerçekleşti.

Dolar 1.55 TL’ye geriledi

Döviz de hem Moody’s açıklaması hem de Euro’nun dolar karşısındaki hareketi etkili oldu. Bankalararası piyasada dolar en düşük 1.5536 liraya kadar geriledi. Ardından bugün valörlüde 1.56 liradan işlem gören dolar serbest piyasada 1.5630 liradan kapanış yaptı.

IMF ekibi döndü, Madde 4 raporu yayımlandı

HAZİNE Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile dördüncü madde görüşmelerinin tamamlandığını belirterek, heyetin gittiğini bildirdi. Çanakcı, Yatırım Ortamı Değerlendirmesi Raporunun açıklandığı toplantının ardından gazetecilerin, IMF heyeti ile ilgili sorusunu yanıtladı. Çanakcı, Staff raporunun Temmuz ayı sonunda IMF İcra Direktörleri  Kurulunda ele alınacağını belirtti. Bu arada, IMF Heyeti,  Türkiye’deki çalışmalarını tamamlamasının ardından, Madde IV Görüşmeleri ve  Program Sonrası İzleme değerlendirmesi hazinenin internet sitesinde yayımlandı.

Kriz, yatırım ortamında kalıcı tahribat bırakır

HAZİNE Müsteşarı İbrahim Çanakcı, yakın tarihin belki de en yaygın, en derin ve en uzun süreli krizinin birçok alanda kalıcı tahribat bırakmasının bir anlamda kaçınılmaz olduğunu söyledi. Hazine Müşteşarı Çanakcı, Yatırım Ortamı Değerlendirme Raporunun açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, son iki yıldır yaşanan küresel ekonomik ve finansal krizin, yatırımlar, sürdürülebilir büyüme, kalkınma, istihdam, yoksullukla mücadele ve rekabet gücü bakımından ne kadar önem taşıdığını bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi. Birçok ülkede hem iç hem de yurt dışı yatırımlarda çok keskin düşüşlerin  yaşandığına işaret eden Çanakcı, “Yakın tarihimizin belki de en yaygın, en derin ve en uzun süreli krizinin birçok alanda kalıcı tahribat bırakması bir anlamda kaçınılmaz” dedi.

Piyasalar Çin’le toparlandı

ABD borsasında önceki gün gerçekleşen yükseliş ve Çin’in Euro bölgesi varlıklarından çıkmayacağını ilişkin duyumlarla Avrupa borsaları iyi bir gün geçirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı