DÜZCE HABERLERİ

Montessori Eğitimi İle Düzce’de Bir İlk

IHA
20.08.2015 - 13:46Son Güncelleme :

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ANA OKULUNDA BU YIL İLK KEZ MONTESSORİ EĞİTİMİ VERİLECEK.

IHA

Düzce Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı Anaokulunda 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Montessori Eğitimi Düzce’de ilk kez uygulanacak.
Okul öncesi ve ilköğretim döneminde uygulanan Montessori eğitimi hakkında bilgi veren Okul Öncesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özge Pınarcık, “Günümüzde Montessori yaklaşımı birçok ülkede okul öncesinde ve ilköğretimde eğitim modeli olarak uygulanmaktadır. Montessori yaklaşımının temeli bireysel eğitime dayanır. Yetişkinin çocuğun gelişim sürecinde yapabileceği tek şey çocuğun önündeki engelleri kaldırmak ve onun ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu yaklaşımda her çocuğun kendine özgü bir birey olduğu ve kendi kapasitesi doğrultusunda öğrenebildiği kabul edilir. Çocuklara araştırma, deneme, hatalar yapma ve bunları kendi kendilerine düzeltebilmeleri için fırsatlar tanınmalıdır. Eğitim çocuğun sahip olabileceği deneyimleri zenginleştirme ve tecrübelerini ilerletme yönünde olanaklar sunulmasıyla mümkün olabilir” diye belirtti.
Montessori eğitiminin içeriğinden ve öğrencilere sağlayacağı avantajlardan bahseden Yrd. Doç. Dr. Pınarcık, öğretilecek olan bilgilerin, çocukların anlayabileceği düzeyde somutlaştırılıp ezber kaygısı olmadan öğrenebilmeleri için de bir takım yöntem ve materyallerle sunulacağının altını çizdi. Farklı duyu organları ve materyallerin çeşitli özelliklerini keşfederek öğrenmeleri için çocuklara özgür ve rahatlatıcı bir ortam sunulacağının ifade etti.
Montessori yaklaşımında gerçeklik ve doğallık kavramlarının büyük önem taşıdığını vurgulayan Öğretim Üyesi, Montessori eğitiminin farklılıklarından bahsetti. Yrd. Doç. Dr. Özge Pınarcık, “Çocuklar öğrenmeyi kendisi öğrenir ve iç-disiplini gelişir. Eğitim kişinin kendi becerilerine ve hızına göre belirlenir yani kişiye özeldir. Çocuk ilgisi doğrultusunda çalışabilir ve soyut kavramlar somut olarak sunulur. Çocuk öğrenme süresini kendi belirler ve çalışmalarını kendisi değerlendirmeye teşvik edilir. Öğretim araçları çocuğun birden fazla duyusuna aynı anda hitap ederken montessori öğretmeni sayesinde araçlarla çalışan çocuklar gözlemlenerek ilerleme seviyeleri ölçebilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.
15 Ağustos ile 15 Eylül arasında gerçekleştirilecek olan kayıtlar için detaylı bilgiye http://www.anaokulu.duzce.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Montessori Eğitimi İle Düzce’de Bir İlk hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Montessori Eğitimi İle Düzce’de Bir İlk haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı