Dünya Haberleri

  Monica yarın Senato önünde

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Senatosu, Başkan Clinton'ın azil davasında ifade verecek üç tanığa celp yolladı. Uçkurgate Skandalı'nda başrolde olan eski Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky yarın, Başkan Clinton'ın yakın arkadaşı Vernon Jordan salı, Beyaz Saray Danışmanı Sidney Blumenthal ise çarşamba günü ifade verecek. Yeminli ifadeler videoya kaydedilecek. Tanıkların ifadesi sırasında, savcılık makamından bir kişi ile Clinton'ın bir avukatı ve her iki siyasi partiden birer Senato üyesi hazır bulunacak. İfadelerin metinleri Senato üyelerine dağıtılacak. Duruşmalar, gelecek perşembe yeniden başlayacak.

  Video kayıtlarının Senato'da izlenip izlenmemesi ve basına dağıtılması konularında daha sonra karar verilecek. Yeni tanıkların ifadesi de daha sonra gündeme gelebilir. Bu konuların, Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunluk oylarıyla açık bırakılması, Beyaz Saray ve Senato'nun Demokrat Parti üyelerinden sert tepkiler alıyor.

  MAKSAT AŞINDIRMAK

  Beyaz Saray Sözcüsü Joe Lockhart, dün, Cumhuriyetçilerin, Başkan Clinton'a mümkün olduğu kadar siyasi hasar verme çabası içinde olduklarını söyledi. Lockhart, Senato'nun Cumhuriyetçi üyelerini partizanlıkla suçladı. Şu ana kadar yapılan bütün oylamalar, azil istemiyle yargılanan Clinton'ın görevden alınması için gerekli olan en az 67 oyun mevcut olmadığını gösterdi. Demokrat üyeler, azil davasının hemen bitmesini isterken, Cumhuriyetçiler buna karşı çıkıyorlar.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı