« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mondi'ye 5 yıl lazım

G.Saraylı file bekçisi, daha önce kendi ülkesinin milli takımında oynadığı için, Aurelio ve Nobre’ye tanınan haktan yararlanamıyor. Mondragon, Türk vatandaşlığına kabul edildikten beş yıl sonra Türk statüsünde oynayabilecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇELİ Marco Aurelio ve Beşiktaşlı Marcio Nobre’nin Türk vatandaşı olup ligimizde Türk statüsünde oynama hakkını kazanmaları, son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Mehmet adını alan Aurelio, vatandaş olmakla kalmayıp bir de Türk Milli Takımı formasını giyince, herkes bu olaya odaklandı.

Herkes soruyor

Şimdi herkes şu sorunun cevabını merak ediyor, "Aurelio ve Nobre’ye tanınan haktan Türkiye’deki diğer yabancı futbolcular da yararlanabilecek mi? Mesela, Galatasaraylı Mondragon veya Trabzonsporlu Yattara da Türk vatandaşı olurlarsa, ligimizde Türk statüsünde oynayabilecek mi?" Cevabı hemen verelim; hayır. Bu futbolcular Türk vatandaşlığına geçse bile Türk statüsünde oynayamazlar. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nca yeniden belirlenen Profesyonel Futbol Talimatnamesi’nde Türk vatandaşlığına geçen yabancıların Türk statüsünde oynayabilmeleri için gereken şartlar gayet açık:

5 yıl bekleyecekler

"Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu futbolcular, vatandaşlığa kabul için yapmış oldukları ilk müracaat tarihinden itibaren, ancak beş yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir."
Bu beş yıllık süre, kendi ülkelerinin milli takımlarında oynayan yabancılar için işletilmiyor. Aurelio ve Nobre, daha önce Brezilya Milli Takımı’nda oynamadıkları için, başka bir deyişle Türk Milli Takımı’nda oynamalarına engel teşkil edecek bir durum olmadığı için, Türk vatandaşlığına kabul edildikleri gün ligimizde Türk statüsünde oynamaya hak kazandılar. 6 yıldır Türkiye’de yaşayan Kolombiyalı Mondragon ile 4 yıldır Trabzonspor’da olan Gineli Yattara, kendi ülkelerinin milli formaları giydikleri için, Türk vatandaşlığına geçseler bile, Türk statüsünde oynayabilmek için 5 yıl beklemek zorundalar.

Yattara da aynı durumda

Yattara
ile ilgili belirttiğimiz durum, Trabzonspor Kulübü Profesyonel Futbol İşleri Sorumlusu Caner Çuvalcıoğlu tarafından da dün dile getirildi. Çuvalcıoğlu, "Yattara, Gine Milli Takımı’nda oynadığı için, hemen Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunsa bile 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir. Yattara’nın ise bugüne kadar böyle bir müracaatı olmadı" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz