KAYSERİ HABERLERİ

Molu Köpek Bakımevi'nden sağlıklı bir köpeğin çöpe atıldığı iddiası

AA / Esma Küçükşahin
17.12.2014 - 14:37Son Güncelleme :

- Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri AŞ. Genel Müdürü Üstünel: "Barınağa ziyaretçi görüntüsü vererek gelen gruptan 2 kişinin, yavrulu annelerin bulunduğu bölümdeki barınaktan sağlıklı bir yavruyu alarak ceplerine koyduğu ve çöp istasyonunun bulunduğu bölümde, EX olmuş diğer yavruların bulunduğu poşete yerleştirerek tüm yavruların canlı canlı çöpe atıldığı izlenimini vermeye çalıştıkları, tartışmasız şekilde anlaşılmıştır"

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Esma Küçükşahin

KAYSERİ (AA) - Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri AŞ Genel Müdürü Ali Üstünel, Molu Köpek Bakımevi'nde sağlıklı bir köpeğin çöpe atıldığı yönündeki iddialarla ilgili, "Barınağa ziyaretçi görüntüsü vererek gelen gruptan iki kişinin, yavrulu annelerin bulunduğu bölümdeki barınaktan sağlıklı bir yavruyu alarak ceplerine koyduğu ve çöp istasyonunun bulunduğu bölümde, EX olmuş diğer yavruların bulunduğu poşete yerleştirerek tüm yavruların canlı canlı çöpe atıldığı izlenimini vermeye çalıştıkları, tartışmasız şekilde anlaşılmıştır" dedi.

Üstünel, yaptığı yazılı açıklamada, Molu Köpek Bakımevi'nde 7 Aralık'ta yaşanan bir olayın büyük yankı uyandırdığını, olayı çözmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için kamera kayıtları incelediklerini ve detaylı bir araştırma yaptıklarını belirtti. Bakıcı personellerden birinin kendi sorumluluk alanındaki barınakların temizliği esnasında yavrulu 2 annenin yavrularını reddettiğini ve yavruların da ölü olduğunu görerek, yanlış bir şekilde 3 ölü yavruyu, başka barınakta ölmüş yetişkin bir köpekle çöp poşetine koyup diğer barınak atıklarıyla çöp konteynerine attığını ifade eden Üstünel, aynı gün hayvanserlerin de barınağa bir ziyaret düzenlediklerini kaydetti.

Ziyaretçilerin ikiye ayrılarak farklı güzergahlardan gelip barınak girişinde toplanıp birlikte çöp konteynırının bulunduğu bölüme hareket ettiklerini ve gruptan 2 kişinin hızlı adımlarla idari bölüme doğru gelerek barınakta bulunan hayvanseverlerden Musa isimli gönüllüyü yanlarına alarak tekrar çöp konteynırlarının bulunduğu bölüme gittiklerini belirten Üstünel, ziyaretçilerin daha sonra hep birlikte ellerinde yavru bir köpekle idari ofise gelerek görevlilere yavru köpeği çöp konteynırında bulduklarını söylediklerini aktardı. 3 gün sonra aynı kişilerin barınağa tekrar geldiklerini ve şüphe uyandıracak şekilde çalışan personele güvenlik kameralarıyla ilgili sorular yönelttiklerini aktaran Üstünel, oluşan şüphe üzerine grup üyelerinden bazılarına ulaştıklarını belirtti. Üstünel, "Bizi dehşete düşüren, inanmakta güçlük çektiğimiz çok farklı bir senaryo uygulamaya konulmuş ve hayata geçirilmeye çalışılmış. Barınağa ziyaretçi görüntüsü vererek gelen gruptan iki kişinin, yavrulu annelerin bulunduğu bölümdeki barınaktan sağlıklı bir yavruyu alarak ceplerine koyduğu ve çöp istasyonunun bulunduğu bölümde, EX olmuş diğer yavruların bulunduğu poşete yerleştirerek tüm yavruların canlı canlı çöpe atıldığı izlenimini vermeye çalıştıkları, tartışmasız şekilde anlaşılmıştır" ifadelerini kullandı.

Kamera kayıtları, personel beyanlarıyla grup üyelerinden bir kısmının mevcut görüntülü beyanlarının herhangi bir şüpheye mahal bırakmayacak nitelikte olduğunu vurgulayan Üstünel, konuya ilişkin hukuki sürecin başlatılacağını bildirdi.

Yaşananların ardından bir dizi önlem alacaklarını kaydeden Üstünel, barınak ziyaretleri esnasında art niyetli kimseler tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel olumsuzlukların önüne geçmek için her türlü tedbiri alacaklarını vurguladı.

Üstünel, ayrıca barınakta ölmüş köpeklerin veteriner hekim tarafından görüldükten sonra raporlarının tanzim edilmesinin ardından mevcut alana defnedilmeleri gerektiğini, personel tarafından ölü köpeklerin çöpe atılmasını görmezden gelmeyeceklerini, ilgili tüm personele cezai müeyyidelerin uygulanadığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Molu Köpek Bakımevi'nden sağlıklı bir köpeğin çöpe atıldığı iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı