VAN HABERLERİ

Molotofkokteyli yapan sanığa 7 yıl hapis

AA / Cemal Aşan
29.02.2016 - 10:57Son Güncelleme :

- Van'da güvenlik güçlerine yönelik eylemlerde kullanılmak üzere molotofkokteyli hazırladığı sırada yakalanan sanığa, 7 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Molotofkokteyli yapan sanığa 7 yıl hapis
AA / Cemal Aşan

VAN (AA) - Van'da molotofkokteyli hazırladığı sırada yakalanan sanık, 7 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanık A.A, avukatı ile sanığın yakınları hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, sanığın atılı suçu işlediğinin tespit edildiğini ve cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Sanık avukatı da müvekkiline yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek, beraatini istedi.

Dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan mahkeme heyeti, sanığı "PKK terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma" suçlarından 7 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanığın 21 Eylül 2014'te Hacıbekir Mahallesi'ndeki ağaçlık alanda yaklaşık 8 kişiyle molotofkokteyli yaptığı sırada Terörle Mücadele Müdürlüğü ekiplerince yakalandığı belirtiliyor.

İddianamede, olay yerindeki aramalarda 4 kullanıma hazır molotofkokteyli, 19 benzinle doldurulmuş cam şişe, 21 boş şişe ve molotofkokteyli yapımında kullanılan malzemelerin ele geçirildiğini kaydediliyor. Sanık A.A'nın ise ifadesinde, molotofkokteyli yapan şahısları tanımadığını, mitinge gitmek isterken karşılaştığını belirterek, molotofkokteyli hazırlamadığını ileri sürdüğü ifade ediliyor.

Olay tarihinde şüphelinin de aralarında bulunduğu bir grubun molotofkokteyli yaptıkları sırada güvenlik güçlerince tespit edildiği vurgulanan iddianamede, "Şüphelinin ele geçirilen patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeleri PKK/KCK terör örgütü adına ses getirici ve toplumda korku ve panik duygusu uyandırarak, devlete olan güveni azaltmayı amaçlayan eylem yapmak için hazırlamıştır. Bu hususlar değerlendirildiğinde, şüphelinin sistematik şekilde hiyerarşik yapı ve emir talimat ilişkisi içinde PKK/KCK terör örgütünün üyesi olmasa bile örgüte bilerek ve isteyerek yardım ederek terör örgütü faaliyeti kapsamında patlayıcı madde bulundurmak suçlarını işlediği anlaşılmaktadır" ifadeleri yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Molotofkokteyli yapan sanığa 7 yıl hapis hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Molotofkokteyli yapan sanığa 7 yıl hapis haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı