« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Molla'dan izin aldı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Önce namaz kıldı, ardından İran'daki hocalarına danışıp, imzayı attı

Trabzonspor'un dün renklerine bağladığı Azizi, imza töreninden önce ülkesinin saygın iki imamını arayarak, ‘‘Burada futbol oynamama ne dersiniz?’’ diye sordu. ‘‘Müslüman bir ülkede başarılı olacağına inanıyoruz’’ karşılığını alınca transfer gerçekleşti.

Köln'den geldi

Trabzonspor'un dün renklerine bağladığı Azizi'nin transfer öyküsü bir hayli ilginç. İran'ın Almanya'ya ihraç ettiği futbolculardan biri olan ve Köln üzerinden bordo mavili takmın yolunu tutan Azizi, dünkü imza töreninden önce namaz kıldı, ardından ülkesinin en saygın imamlarını arayarak, transfer iznini kopardı.

Ülkesini aradı

Dinine bağlı bir müslüman olan, oruç tutup, beş vakit namazını kılan Azizi'nin, İran'da çok güvendiği iki imama, ‘‘Trabzonspor'da oynamama ne dersiniz? Burada başarılı olabilir miyim?’’ diye danıştığı, ‘‘Orası müsmüman bir ülke. Trabzon'a git ve kendini göster. Başarılı olacağına inanıyoruz’’ karşılığını aldığı öğrenildi.

İran’a yakın

Bonservisi elinde olan Azizi, dün bu gelişmelerin ardından bordo mavili kulüple sezon sonuna kadar sözleşme imzaladı. Trabzonspor, bu transfer karşılığı İranlı futbolcuya 150 bin mark verecek. Trabzon'u seçmesinde en önemli faktörün Türkiye'nin müslüman bir ülke olmasını ve İran'a mesafe olarak yakın oluşunu gösteren Azizi şunları söyledi:

Evimde gibiyim

‘‘Trabzon'da kendimi evimde gibi hissedeceğim. Çünkü, hem dini vecibelerimi rahatlıkla yerine getirebileceğim, hem de ülkeme yakın olduğu için ailemle görüşme imkanım daha kolay olacak. Oynayacağım futbolla kendimi ispatlayacağım. Trabzonspor'da uzun yıllar forma giymek ve şampiyonluklar görmek istiyorum.’

AZİZİ'nin ülkesi İran'da çok sevildiği, ‘‘milli kahraman’’ ilan edildiği ve kendisine ‘‘İran'ın Hagi'si’’ denildiği öğrenildi. 1996 yılında Asya'da yılın sporcusu seçilen Azizi, İran'ın Avustralya ile 2-2 berabere kaldığı maçta attığı golle ülkesinin milli takımını Dünya Kupası'na taşıyan isim oldu. Elemelerde rakip fileleri 8 kez havalandıran Azizi 29 yaşında ve 1.69 metre boyunda. İran'da döt sezon Abu Muslim, 2 sezon da Bahman takımlarında top koşturan Azizi, 1996'da İran Şampiyonu Piruzi'ye, oradan da Almanya'nın Köln takımına transfer oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz