Dünya Haberleri

DÜNYA

  Molla terörü, Dünya Bankası'nı da korkuttu

  Hürriyet Haber
  18 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2000 - 00:01

  İRAN'ın yıllar sonra Dünya Bankası'ndan alacağı iki ayrı proje kredisi ‘molla terörü’ne takıldı.

  Hürriyet, Dünya Bankası'nın İran'a vermeyi planladığı kredilerin son kez ertelenmesinde, terör kurbanı Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı gibi aydınların katil zanlılarının ele geçirilmesinin de rol oynadığı öğrendi.

  Dünya Bankası kaynaklarından edinilen bilgilere göre, radikal İslamcı katil zanlılarının yakalanması ve basına yansıyan İran bağlantısı haberleri İcra Direktörleri'ni etkileyen nedenlerden biri oldu.

  ABD Yönetimi, İran'a proje kredilerinin verilmemesi yolunda yoğun bir kampanya başlattı. Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, başta batılılar olmak üzere birçok meslektaşını telefonla arayarak, 231 milyon dolarlık iki kredinin ertelenmesi yönünde hareket edilmesini istedi.

  Kredilerden birinin Tahran'daki bir kanalizasyon projesi, diğerinin ise sağlık hizmetleri için verilmesi düşünülüyor. Banka'nın İcra Direktörleri, İran kredilerini bugün yine ele alacak.

  KONGRE VE MUSEVİ KURULUŞLAR AYAKLANDI

  ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Benjamin Gilman, İran'ın uluslararası terörizme destek vermeye devam ettiğini gündeme getirerek, bu ülkeye kredi verilmemesi gerektiğini savundu.

  Albright, kredilerin şimdilik askıya alınmasını istiyor. Bunun için, Batılı diğer ülkelerin desteği gerekiyor. Amerikan yasaları, ‘terörist ülkeler’ listesinde yer alan İran'a verilecek kredilere Beyaz Saray Yönetimi'nin karşı çıkmasını da öngörüyor.

  Amerikan Musevi kuruluşları da, İran kredilerinin verilmemesi için yoğun bir kampanya sürdürüyor. Bir Musevi kuruluş yetkilisi, borçların süresiz ertelenmesi için çaba gösterdiklerini kaydetti.

  13 Musevi'nin casusluk suçlamasıyla yargılandığını hatırlatan yetkililer, kredilere onay verilmesinin ‘yanlış zamanda verilmiş yanlış bir mesaj’ olacağını belirttiler. İran'daki reform yanlılarının başarılarından memnun olan Washington, İran'ın bazı dış satım ürünlerine koyduğu yasağı kaldırmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı