Gündem Haberleri

  ‘Molla’ istihbaratçı ülke arıyor

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  07.08.2017 - 21:55 | Son Güncelleme:

  İran istihbarat okulunda ‘molla’ olarak eğitim veren Amin Askari, mülteci olarak kabul edildi ancak şimdi Türkiye’de, kendisini alacak bir ülke bekliyor.

  BM’deki dosyasına göre İran rejimine muhalif olan Askari, 2007 yılında tutuklandı. 6 ay cezaevinde tutuldu. Serbest bırakıldıktan sonra 2009 yılında Suriye’ye kaçtı. Suriye’de iç savaş başlayınca da 2011 yılında yasadışı yollardan Türkiye’ye giren Askari, 3’üncü bir ülkeye mülteci olarak kabul edilmesi için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne başvurdu.

  ÇOBANLIK YAPIYOR

  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2013 yılında, Askari’nin dosyasını inceledikten sonra hayati tehlikesini göz önünde bulundurarak ‘mülteci’ olarak kabul etti. Askari, ABD, Kanada, Avusturalya ve AB ülkelerine gitmek için gün sayarken, söz konusu ülkeler Askari’nin istihbarat servisinde çalışması ve İran istihbaratı tarafından takip edilmesi nedeniyle ülkelerine kabul etmedi. İran’ın kendisini izlettiğini söyleyen Askari, izini kaybettirmek için Türkiye’de il il dolaşıp çobanlık yapıyor. 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı