Dünya Haberleri

DÜNYA

  Moldova'da cumhurbaşkanlıgı seçimi yine yapılamadı

  A.A.
  07 Aralık 2009 - 13:06Son Güncelleme : 07 Aralık 2009 - 13:06

  Moldova'da Batı yanlısı koalisyonun cumhurbaşkanı adayı için mecliste yapılacak oylama öncesi, muhalefetteki bütün komünist milletvekilleri oturumu terk etti.

  Komünist milletvekillerinin meclis oturumunu terk etmesiyle tek cumhurbaşkanı adayı Marian Lupu'nun seçilme olanağı kalmadı.

  Mecliste 53 milletvekili bulunan "Avrupa ile Bütünleşme için İttifak" koalisyonunun adayı Lupu'nun, gerekli 61 oyu sağlayarak cumhurbaşkanı seçilebilmesi için en az 8 komünist milletvekilinin desteği gerekiyor.

  Moldova'da Komünist Partinin 8 yıllık iktidarının ardından nisan ayında yapılan genel seçimleri komünistlerin yeniden kazanmasından sonra, meclisin 2 kez yapılan oylamada yeni devlet başkanını seçememesi üzerine, geçen temmuz ayında yeniden seçime gitmek zorunda kalınmıştı.

  Temmuz'da yapılan genel seçimlerde toplam oyları iktidardaki Komünist Partiyi geçen Batı yanlısı 4 parti, hükümet kurmak için koalisyon anlaşmasına vardı.

  Liberal Demokratik Parti, Liberal Parti, Demokratik Parti ve Bizim Moldova İttifakı'nın kurduğu Avrupa ile Bütünleşme için İttifak, böylece 101 sandalyeli mecliste 53 sandalye elde etti. Komünistlerin mecliste 48 milletvekili bulunuyor.

  Meclisin yeni cumhurbaşkanını seçememesi durumunda meclisin yine fesh edilmesi gerekecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı