ADANA HABERLERİ

Moldova’da, Ekonomik İlişkiler Masaya Yatırıldı

IHA
27.09.2015 - 10:26Son Güncelleme :

TÜRK GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI FEDERASYONU HEYETİ, MOLDOVA BAŞBAKANI İLE İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EKONOMİK GELİŞMELERİ MASAYA YATIRDI.

IHA

Türk Girişim ve İş Dünyası Federasyonu heyeti, Moldova Başbakanı ile iki ülke arasındaki ekonomik gelişmeleri masaya yatırdı. TÜRKONFED Başkan Yardımcısı, ÇUKUROVA SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez de Tarkan Kadooğlu’nun başkanlık yaptığı heyette yer aldı.
Moldova’da bir dizi temaslarda bulunduklarını belirten TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, heyet olarak Moldova Başbakanı Valeriu Strelet ile yaptıkları görüşmelerde, Moldova ile 2014 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın hızla ülke parlamentoları tarafından onaylanması ve yürürlüğe alınmasıyla Moldova ile olan dış ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini ve Türkiye’nnin Moldova’nın ilk üç ticari ortağı arasına girebileceğini anlattıklarını vurguladı.
Moldova ile özellikle tarım ve gıda sektörlerinde çok geniş bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu vurgulayan Kadooğlu, Moldova’da bölgesel kalkınma amaçlı birçok fon ve yatırım teşviğinin yürürlüğe gireceğini vurguladı.
SÖNMEZ’DEN ÇUKUROVA VURGUSU
Heyette yer alan Süleyman Sönmez ise, Moldova’daki temaslarda Çukurova Bölgesi’nin geniş ve verimli tarım arazileriyle birlikte bereketli ve kaliteli ürünleriyle ilgili bilgi verdi.
Moldova Başbakanı Valeriu Strelet’in görüşmelerden memnuniyet duyduğunu belirten Sönmez, bu ülkede faaliyet gösteren Türk iş insanlarına önemli çağrılarda bulunulduğunu söyledi. Moldova’nın önümüzdeki dönemde ülkede karayolu, demiryolu ve enerji sektörlerinde çok ciddi altyapı yatırımları olacağını, Moldova’nın adeta bir şantiye görünümü alacağını ifade eden Sönmez, bu açıdan Türk iş adamlarının Moldova Hükümeti’nin açtığı ihaleleri yakından takip etmesini önerdi. Sönmez, yatırımcıların bu programları yakından takip etmesi gerektiğinin altını çizdi.
TÜRKONFED heyeti daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal ile bir araya geldi. Heyet sırasıyla, Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Didilica, Gök Oğuz yeri Başkan Yardımcısı Vadim Çeban ve Moldova’da yerleşik Türkiye iş insanları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Moldova’da, Ekonomik İlişkiler Masaya Yatırıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2015 tarihinde saat 10 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Moldova’da, Ekonomik İlişkiler Masaya Yatırıldı haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı