Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mola futbolu bozar

Dortmund’un teknik adamı Klopp’ün açıklamaları futbol dünyasını karıştırdı.Başarılı çalıştırıcının, “Futbolda da mola alma hakkı olmalı. Oyuna yeni bir heyecan gelirdi” önerisini otoritelere sorduk...

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

ALMANYA Ligi’nde son iki sezonda şampiyonluğu kimseye kaptırmayan Borussia Dortmund’un teknik direktörü Jürgen Klopp yeni önerisiyle çok konuşulacak gibi görünüyor. 45 yaşındaki genç çalıştırıcı yaptığı açıklamada, basketbol ve hentbolda olduğu gibi futbolda da mola alma hakkının olması gerektiğini vurgularken, “Eğer bir teknik adam oyuncularına yapmak istediklerini maç sırasında aktarabilseydi, futbol çok daha heyecanlı olabilirdi” dedi. Deneyimli teknik adam, “Mola almak basketbol ve hentbolda var. Peki ya futbolda? Kimse bunu önemsemiyor. Kurallara uymakta futbolculara göre çok daha zorlanan bir insanım” şeklinde konuştu.

Dortmund’un çalıştırıcısı bu önerisiyle futbol dünyasını yeni bir tartışmaya götürdü. Hürriyet olarak Türkiye’nin önde gelen futbol adamlarına görüşlerini sorduk...

MOLALI SPOR DALLARI

- Amerikan Futbolu
- Kanada Futbolu
- Beyzbol
- Basketbol
- Plaj Voleybolu
- Buz hokeyi
- Hentbol
- Voleybol

ABDULLAH AVCI

Molanın oyunun akışının devam etmesi açısından sorun yaratacağını düşünüyorum. Teknoloji gelişirken bu tip şeyler futbola entegre edilmeye çalışılıyor. Çipli toplar, futbolun orjinalliğini ve güzelliklerini bozacak çalışmalar.

GÖKMEN ÖZDENAK

Ben böyle şeylere karşıyım. Çipli topa da karşıyım. Futbolun kuralları yeterlidir. Futbolu güzel yapan şey hatalardır. Teknolojiyi bu oyunun içine dahil edilmesini istemiyorum. Ancak molaya ne gerek var? Futbola yakışmaz.

YILMAZ VURAL

Futbol çok tutucu bir branş. Özünü kaybeder diye korkuyorum. Molaya gerek yok. Antrenörleri sınırlayan çizgiler orta sahaya kadar genişlemeli. Futbolcuyla bu şekilde iletişim kurulabiliyor çünkü. Ancak molaya karşıyım. Oyunun temposunu bozar.

ERMAN TOROĞLU

Olabilir bence. Sorun olacağını sanmıyorum. Oyunun akışkanlığı zaten bozulabiliyor. Resmi olmasa da, bu tip yöntemler var. Futbolcu sakatlanma numarası yapıyor, o sırada teknik adam oyuncularına taktik veriyor. Bu nedenle mola gayet mantıklı.


Bunları da Beğenebilirsiniz