Mol-Image’ı aldı, ‘nükleer tıp’ta dünyaya açılacak

Hürriyet Haber
27.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Eczacıbaşı-Monrol, moleküler tıp alanında araştırma, geliştirme, inovasyon ve üretim yapan Mol-Image’i satın aldı.

Eczacıbaşı-Monrol, bir Ar-Ge ve ileri teknoloji firması olarak moleküler tıp konusunda araştırma, geliştirme, inovasyon ve üretim faaliyetleri yürüten Mol-Image’ı satın alarak, nükleer tıp alanındaki hedefleri doğrultusunda bir adım daha attı. Yaratılacak sinerji sayesinde, Eczacıbaşı-Monrol’ün halen kullandığı bazı ilaç etken ham maddeleri ve sarf malzemeleri ile ilerleyen dönemler için planladığı yeni ürünlerin de, Mol-Image tarafından Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’deki iyi üretim koşullarına uygun bir ortamda geliştirilmesi ve üretilmesi planlanıyor. Ortaya çıkacak sinerji ile ayrıca, Mol-Image’ın geliştirdiği ve nükleer tıpta kullanılabilecek inovatif cihaz ve ekipmanların, Eczacıbaşı-Monrol satış kanalı kullanılarak başta Türkiye ve Avrupa olmak üzere tüm dünyaya sunulması da hedefleniyor.
Rekabet avantajı var
Büyümede itici güç olarak değerlendirdikleri inovasyona stratejik öncelikler arasında yer verdiklerini belirten Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan, şöyle konuştu: “İnovasyon çalışmalarımızda artık radikal inovasyon aşamasına geldiğimize inanıyoruz. Mevcut iş alanlarımızda rekabet avantajı ve yeni fırsatları ortaya çıkarmak için çalışmalar gerçekleştirirken, radikal inovasyonu getirecek yatırımlar da yapıyoruz. Bunlardan biri de Mol-Image;ın Eczacıbaşı-Monrol bünyesine katılmasıdır.”
Gücümüzü artıracağız
Yaptıkları çalışmanın önemine dikkat çeken Karamercan, “Mol-Image, nükleer farmasötik alanında gerçekleştirdiği Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla gücümüzü artıracak ve hem yurt içi, hem de yurt dışı yatırımlarla büyümesini sürdüren Eczacıbaşı-Monrol’ün sektör liderliğini, Türkiye’nin yanı sıra, hedeflenen dış pazarlara taşıyacaktır” diye konuştu.

Yeni görüntülüme teknolojileri var

ECZACIBAŞI-Monrol’ün nükleer tıp alanında gelişmelerin bizzat içinde olacağını belirten Bozlu Holding ve Mol-Image Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bozluolçay, “Bu adım, yeni moleküler görüntüleme teknolojilerinin eş zamanlı sunulmasına imkan sağlayacak. Erken teşhisi mümkün olmayan bazı hastalıkların teşhis ve tedavi planlaması daha sağlıklı yapılacak” dedi.

Mol-Image 2002 yılında kuruldu

BOZLU Holding kuruluşlarından Moleküler Görüntüleme AŞ (Mol-Image), nükleer tıp alanında, yeni cihazlar, kimyasallar, radyofarmasötikler ve radyasyondan korunma ekipmanları geliştirmek amacıyla 2002 yılında kuruldu. 1 Haziran 2008’de, Ar-Ge faaliyetlerine başlayan Mol-Image, TÜBİTAK MAM Kampüsü Teknoloji Serbest Bölgesi’ndeki tesisinde, Ar-Ge ve üretimine yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı