ANKARA HABERLERİ

Mogan'daki kirlenme Eymir'i etkiliyor

Ünal LİVANELİ/CİHAN
16.12.2014 - 01:18Son Güncelleme :

Kirliliği ve balıkların ölümüyle son dönemlerde sık sık günde gelen Mogan ve komşusu Eymir gölleriyle ilgili, ODTÜ yeni bilgiler paylaştı.

Ünal LİVANELİ/CİHAN

18 yıldır her iki göldeki değişimi takip eden ODTÜ akademisyenleri, 15 günde bir Eymir’deki 4, Mogan’daki 6 istasyondan su numunesi alıyor. Bugüne kadar Mogan’dan toplam 22 bin 156, Eymir’den ise 15 bin 436 su örneği alarak analiz edildi. Biyoloji Bölümü Limnoloji Laboratuvarı Tatlısu Ekoloğu Prof. Dr. Meryem Beklioğlu, Eymir ve Mogan göllerinin hidrolojik (su ile ilgili) değişimlere çok hassas olduğunu belirtti.
Göllerin doğal hidrolojik yapısını koruyan sulak alanlara müdahale edilmesinin göller için büyük tehdit oluşturacağını ifade eden Beklioğlu, “Mogan Gölü, yüzde 70-80 güneydeki sulak alandan besleniyor. Bu sulak alana yapılan müdahale her iki göle de zarar verir” dedi.

MOGAN’DAKİ KİRLENME EYMİR’İ ETKİLİYOR

Mogan’da olan her türlü kirlenmenin Eymir’i de etkilediğini vurgulayan Beklioğlu, “2003-2008 arası çok ciddi kuraklık yaşandı. Sıcaklık artışı göllerin hacminde düşüşe neden oldu, buna bağlı olarak sudaki artan besin tuzları, bitkisel planktonları artırdı. Hidrolojik olarak normal olan yıllarda Mogan gölünde bütün suyun değişmesi bir yılı buluyor, Eymir’de 6 ayda değişiyor. Göldeki su seviyesi düşünce su yenilenmiyor ve bu hem tuzlanmayı hem de ötrofikleşmeyi (besin ağının bozulması) tetikliyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mogan'daki kirlenme Eymir'i etkiliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı