ANKARA HABERLERİ

Mogan’da temizlik kıyıdan başladı

Murat YILMAZ
01 Haziran 2017 - 15:52Son Güncelleme : 01 Haziran 2017 - 15:52
Murat YILMAZ

Gölbaşı’nın 25 yıldır özlemle beklediği Mogan Gölü’ndeki temizlik çalışmaları, belediye önündeki Sahil Parkı’nın kıyısından start aldı. ‘UDBH tarama’ isimli küçük gemi, büyük temizlik gemisi İmbat’ın giremediği kıyı alanlarındaki çamuru, borularla gölün ortasına gönderme işlemi yapmaya başladı. Temizlik çalışmasının başladığı koyu, Hürriyet Ankara muhabiri ile gezerek bilgi veren Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, İmbat’ın da gölün karşı kıyısından başlayarak tarama işlemlerini yapacağını söyledi. “Temizliği hayal olarak görenler vardı fakat bu hayal gerçek oluyor” diyen Başkan Duruay şöyle konuştu:

1 SENEYE TEMİZLENECEK

“Şu anda çalışmalar belediyemizin önündeki sahil parkındaki koydan başladı. Asıl temizliği yapacak büyük İmbat isimli gemimiz kıyılara yanaşamıyor. Küçük tarama gemisi borularla kıyılardaki pisliği orta kısma atıyor. Büyük gemi de gölün öbür tarafından başlayıp bu tarafa doğru gelecek, orta kısımdaki çamuru da alacak. İnşallah bir sene içerisinde de gölümüz temizlenecek. Daha önce temiz olan gölümüz o yıllardaki haline tekrar kavuşacak. Çamurun biriktirileceği alanla ilgili değerlendirme balçık çıktıktan sonra netleşecek ama büyük ihtimalle üstü botanik parkı gibi ağaçlandıracağımız bir alan olacak.

O KADAR BASİT DEĞİL

Olay ‘balçık alınacak oraya gidecek çuvalların içine konacak orada süzülecek su tekrar göle gelecek’ diye düşünülüyor. ‘Dünyanın en büyük projesi’ diyoruz o kadar basit değil. Hollanda’dan gelen o büyük çuvalların alanının tesviyesinin yapılması, yüzde 2 meyil, kanallar, dinlendirme havuzları, orada üç tane pompanın olması, gelecek balçığın kimyasalla karıştırılıp birbirine yapışmasının sağlanması ve suyun süzülmesini sağlayan sistemin kurulması gibi çok büyük kapsamlı bir proje. İşin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması da önemli. Bu işi, iyi bilen insanlar yapıyor. Sayın bakanlarımız ve genel müdürlerimizle sürekli irtibat halindeyiz.

DENETİMLERİ YAPIYORUZ

Sahildeki parkımızla ve yürüyüş yollarıyla ilgili de projelerimiz var onları da en kısa zamanda açıklayacağız. Temizlik devam ederken bu çalışmalara başlayacağız. DSİ tarafından derelerin ıslahı kısmı da var. O da büyük ve önemli bir proje. Başta sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, Cemil Çiçek’e ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey’e de çok teşekkür ediyoruz. Dünyanın en büyük temizlik projelerinden bir tanesi Gölbaşı’nda şu anda uygulanıyor. 25 yıldır beklediğimiz bu temizlikten sonra gölün kirletilmesine hiçbir Gölbaşılı bu dakikadan sonra izin vermez. Denetimleri de biz, Büyükşehir ve Çevre Bakanlığı’mızla birlikte yapıyoruz.”

Etiketler: Gölbaşı , Mogan , temizlik

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mogan’da temizlik kıyıdan başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Haziran 2017 tarihinde saat 15 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mogan’da temizlik kıyıdan başladı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:15
  • Guneş
   06:02
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:40
  • Yatsı
   21:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı