ANKARA HABERLERİ

Mogan’ın kurtuluşu bakanlığı bekliyor

Hürriyet Haber
24.07.2015 - 01:37Son Güncelleme : 22.07.2015 - 14:34

Üç bakanlıkla iki belediyenin Mogan Gölü’ne ilişkin imzaladığı ‘kurtarma protokolü’nün bürokrasiye takıldığı ortaya çıktı. Mart ayında çalışmalarına başlanacağı duyurulan projenin faaliyete geçmesi için, Kalkınma Bakanlığı’nın projeyi yatırım programına alması bekleniyor.

Hürriyet Haber

Ankara Hürriyet’in Mogan Gölü’nde artarak devam eden kirliliği, gündeme getirmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık yetkilileri, Mogan Gölü’nde yapılacak çalışmaların, Kalkınma Bakanlığı’nın yatırım programına alınmasının ardından başlayacağını belirterek, şunları söyledi:
“Mogan Gölü dip çamurunun temizliği, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevre düzenlenmesi işlerinin yapılması amacıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde; Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Gölbaşı Belediye Başkanlığı’nın katılımıyla 30 Eylül 2014 tarihinde bir işbirliği protokolü imzalanmıştır.

RAPOR HAZIR, PROGRAMA ALINMADI

Bu kapsamda Bakanlığımız (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) tarafından Mogan Gölü Batimetrik Harita Alımı, Çamur Hacmi-Göl Suyu Kalitesinin Belirlenmesi ve Dip Çamuru Temizlenmesi Uygulama Projesi Fizibilite Raporu tamamlanmıştır. Mogan Gölü’nde dip çamuru temizliğinin uygulanması işine, Kalkınma Bakanlığı’nca yatırım programına alınmasına müteakip başlanılacaktır. Ayrıca Bakanlığımızca gölde 2005 yılından itibaren Su Kalitesi İzleme çalışmaları devam etmektedir. Gölde yaşanan balık ölümleri gölün ötrofik bir göl olması ve mevsimsel sıcaklık artışından kaynaklanmaktadır.”

GÖL VE ÇEVRESİ TEMİZLENECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, projenin başlamasının ardından yapılacak çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Proje sonucunda; Mogan Gölü tabanında yer alan gölü içten kirleten bir kaynak olan çamur tabakasının ortamdan alınması ile göl tabanında yer alan içsel kirletici kaynağın ortadan kalkarak gölün kirlilik düzeyi en aza indirilecek, göldeki sığlaşma önlenecek, gölün su derinliği ve su hacminin artarak göldeki mevcut sucul ekosistem eski doğal konumuna dönecek, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevresinin bütüncül bir planlama anlayışıyla düzenlenmesi sağlanacaktır.
Projenin tamamlanması ile Mogan gölü ve çevresi; daha temiz, daha yaşanabilir ve daha sağlıklı olarak başta Ankara halkı olmak üzere tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır. Bu çalışma Gölbaşının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlayacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mogan’ın kurtuluşu bakanlığı bekliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı