ANKARA HABERLERİ

Mogan’ın kötü kaderi değişmiyor

Hürriyet Haber
27.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Gölbaşı Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, "Mogan Gölü’nün temizlenmesi için bütün çevre bakanları söz verdi ama hiçbiri gerçekleşmedi" dedi.

Hürriyet Haber

Özel Çevre Koruma Kurumu Çevre Koruma ve İnceleme Dairesi Başkanı Mehmet Menengiç ise önemli olanın temizlemek değil, kirlenmeyi önlemek olduğunu söyledi.

BAŞKENTİN
en önemli rekreasyon bölgelerinden olmasına ve temizleneceğine dair söz verilmesine rağmen Mogan Gölü’nün kirlilik sorununun hala çözülemediği öne sürüldü. Gölbaşı Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, ilçenin en önemli çevre değerlerinden biri olan Mogan Gölü’nün tüm çabalarına rağmen yıllardır temizlenemediğini söyledi. Göreve gelen Çevre Bakanlarının gölün temizlenerek eski canlılığına kavuşturulacağı yönünde sözler verdiğini ifade eden Ömercan, "Bugüne kadar görev yapan çevre bakanlarının hemen hemen hepsi bölgeye geldiler ve gölün temizleneceğine dair sözler verdiler ama hiçbiri gerçekleşmedi" dedi. Ömercan, Mogan Gölü’nün Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğunu, ancak gölün çevresinde korunması gereken bölge statüsüne uygun hiçbir önlemin görülemeyeceğini belirtti.

KİRLETMEMEK ÖNEMLİ

Özel Çevre Koruma Kurumu Çevre Koruma ve İnceleme Dairesi Başkanı Mehmet Menengiç de şunları söyledi:

"Gölün temizlenmesi konusunda da çalışmalar yapıldı. Önceki yıllarda vakumla dip çamurunun temizlenmesi düşünüldü. Ancak dip çamurunun vakum yöntemiyle temizlenmesi ekosisteme zarar vereceği için bu yöntemden vazgeçildi. Bunun yerine gölün zeloid maddesiyle temizlenmesi projesi üzerinde çalışıyoruz. Bakteri ve zeloid maddesini göle bırakarak temizleme gündemimizde. Bazı AB ülkelerinde uygulanmış bir yöntem. Konu çok hassas olduğu için cerrah titizliğinde çalışıyoruz. Geçmişte çok söz verilmiş, ancak bir anda çözülebilecek bir konu değil. Öte yandan, gölün temizlenmesinden çok kirlenmeye devam etmesini engellemek önemli. Şu anda Mogan’da bu başarıldı. Göle çevredeki tarlalardan yağmurla azot ve fosfat dışında kirletici gelmiyor. Göl, bünyesinde yaşattığı sazlıklar sayesinde bunları temizleyebiliyor. Bu sayede Mogan’ın zamanla kendi kendini temizleyeceğini düşünüyoruz."

KIZILIRMAK SUYU MOGAN’A OLMAZ

BÜYÜKŞEHİR Belediyesince Kesikköprü Barajı’ndan getirilen suyun Mogan Gölü’ne akıtılması konusunda kendilerine herhangi bir başvuru yapılmadığını belirten Menengiç, "Gölün su seviyesi şu anda iyi. Yazın en sıcak günlerinde bile tehlikeli sınıra gelmedi. Eğer su konusunda belediyeden bir başvuru yapılırsa değerlendiririz" dedi. Bu arada, Çevre Mühendisleri Odası yetkilileri ise "Kızılırmak suyunun sülfat ve tuzluluk oranının yüksek olduğunu" öne sürerek, Mogan Gölü’ndeki ekosistemin devamlığı açısından bu suyun göle aktarılmasının sakıncalı olduğu görüşünü savundular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mogan’ın kötü kaderi değişmiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı