Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mogan Gölü'ndeki balık ölümlerine açıklama

  A.A
  17.11.2009 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, mevsim geçişlerinde Mogan ve Eymir göllerinde yaygın balık ölümleri görülebildiği bildirildi.

  Bakanlıktan Mogan Gölü'ndeki kitlesel balık ölümleri ile ilgili haberlere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bu ölümlerin mevsimsel balık ölümlerinin bir devamı olduğu belirtildi.

  Mogan Gölü'nde 23 Ekimde başlayan kitlesel balık ölümleri ile ilgili çalışmaların sürdüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Balık ölümleri ile ilgili olarak Ankara İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürlüğü tarafından su ve balık numuneleri alınmış ve laboratuvar analizleri gerçekleştirilmiştir. Ölü balıkların toplanması ve bertarafına ilişkin çalışmalar anında başlatılarak, halkın konu hakkında bilgilendirilmesi ve uyarılması konusunda sözlü ve yazılı uyarılar yapılmıştır.

  Ayrıca Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığımız tarafından Mogan Gölü'nde 6 saat aralıklarla iki gün boyunca su numuneleri alınmış, gece ve gündüz sudaki sıcaklık, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen ve ph izlenmesi çalışmaları yapılmıştır.”

  “HİDROJEN SÜLFÜR ÇIKIŞI VEYA METAN GAZI ZEHİRLENMESİ...”

  Açıklamada, uzmanların ani kitlesel balık ölümlerine “ötrofik göllerde görülen hidrojen sülfür çıkışı veya metan gazı zehirlenmelerinin de sebep olabileceği” yönündeki görüşlerine yer verildi.

  Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının Mogan Gölü'nde bir ay süreyle limnolojik (suyun kimyasının incelenmesi) bir çalışma başlattığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Bu çerçevede bakanlığımız yarın göle fiber tabanlı bot indirecek ve gölün çeşitli noktalarından numuneler alınacaktır. Bunun yanında göldeki photoplankton, zooplankton kompozisyonu, biyolojik aktivitenin durumu, klorofil-a ve su numunesi parametreleri analizleri yapılacaktır. Bütün bu çalışmalar neticesinde balık ölümlerinin nedenleri bilimsel olarak ortaya konulacak ve gerekli önlemler alınacaktır.

  Ayrıca 2010 yılından itibaren ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde, biyolojik aktivitelerin yüksek olduğu dönemlerde, Mogan ve Eymin göllerinde limnolojik araştırma ve izleme çalışmaları sürdürülecektir.”

  Özel Çevre Korumu Kurumu Başkanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü'nün katılımıyla bir eylem planı hazırlandığı belirtilen açıklamada, eylem planı çalışmasının “Su Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi, Ağaçlandırma ve Erozyon Konrolü Projesi, Taş İşletmeleri Atıksularından Kaynaklanan Kirliliğin Önlenmesi Projesi, Taşkın Kontrolü ve Doğal Arıtma Projesi, İzleme ve Kontrol Projeleri ile Hassas Alanların Belirlenerek Korunması Projesi”ni içerdiği bildirildi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı