Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Modern Sanat’ta heykel günleri

15 heykeltraşın başyapıtlarının bir araya geldiği "Modern Heykel-Bellek ve Ölçek" sergisinin açılışı, geçtiğimiz akşam İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde yapıldı.

Küratörlüğünü Haşim Nur Gürel, Ali Akay ve Levent Çalıkoğlu’nun yaptığı, tarihsel ve kronolojik bir sergileme anlayışına sahip olarak 50 yıllık bir süreci kapsayan sergide, Türk heykelinin duayenleri Ali Hadi Bara (1906-1971), Zühtü Müridoğlu (1906-1992), Şadi Çalık (1917-1979), İlhan Koman (1921-1986), Kuzgun Acar (1928-1976), Ali Teoman Germaner (1934), Saim Bugay (1934), Mehmet Aksoy (1939), Seyhun Topuz (1942), Meriç Hızal (1943, Ferit Özşen (1943), Koray Ariş (1944), Osman Dinç (1948), Azade Köker (1949) ve Rahmi Aksungur (1955)’un yapıtları yer alıyor. 30 Nisan’a kadar açık kalacak olan, Oya-Bülent Eczacıbaşı’nın ev sahipliğinde düzenlenen serginin açılış kokteyli, iş ve sanat dünyasından birçok ünlü simayı bir araya getirdi. Davetliler arasında bulunan Suzan Sabancı Dinçer de bir ara Eczacıbaşı çiftinin yanına giderek, onlara heykel sanatına olan ilgisinden söz etti.

Tiyatroda buluştular

Güler Yiğit, Berna Tokar ve Yüksel Behlil, geçtiğimiz akşam Eric Assous’un yazdığı, Gencay Gürün’ün Türkçe’ye çevirip yönettiği, Cihan Ünal ile Berna Laçin’in oynadıkları "Dönmedolap" adlı oyunun galasındaydı... Profilo Alışveriş Merkezi’nde sergilenen oyunu izlemeye Yiğit ve Behlil birlikte gelmişti. Salona kızı Esra Hanım’la gelen Berna Tokar da onları görür görmez soluğu yanlarında aldı. Oyun öncesi koyu bir sohbete dalan arkadaşlar, en kısa zamanda buluşmak üzere sözleşti.

5’inci yıllarını kutluyorlar

Ercan-Müge Canmutlu çifti, tanışmalarının 5’inci yılı nedeniyle bu akşam özel bir kutlama yapacak. Çift, tanışma yıldönümleri şerefine, arkadaşlarını Süzer Plaza altındaki Margaux Restaurant’da toplamaya karar verdi. 50 kadar davetlinin katılması beklenen partiye Emel Müftüoğlu’nun da şarkılarıyla renk katacağını öğrendim. Bir başka detay; Müge Hanım davette, annesi Ayla Dümer’in hazırladığı bir tuvalet giyecekmiş.

Kar kazası

Alarko Holding Turizm Grup Başkanı Edip İlkbahar, geçtiğimiz hafta İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışından fena etkilendi. İşe gitmek üzere evden çıktığı sırada kayıp düşen İlkbahar’ın sağ ayak bileği çatladı. Eşi Sudet Hanım’ın hemen yardımına koştuğu Edip Bey’e kısa süre içinde hastanede ilk müdahale yapıldı. Durumunun çok ciddi olmadığı söylenen genç yönetici, iki hafta boyunca bastonla dolaşmak zorunda...

Beethoven hayranı

Geçtiğimiz akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Borusan Flarmoni Orkestrası’nın konseri vardı. Ludwig Van Beethoven’ın eserlerini yorumlayan orkestrayı zevkle dinleyenlerden biri de Aslı Başar’dı... Eşi Altuğ Başar’ın kendisine eşlik etmemesi nedeniyle konsere yalnız gelen Aslı Hanım’ı görenler, "Eşiyle müzik zevkleri farklı olsa gerek" diye düşünmeden edemedi.

İsimler aynı kuşaklar farklı

Belma Simavi, geçtiğimiz akşam Conrad Otel’de düzenlenen bir davete katıldı. Davetin konukları arasında Sedat Simavi’nin aynı adı taşıyan torunu Sedat Simavi’nin kızı Belma Hanım da vardı. Belma Hanım, yan yana gelip poz verdiği genç Simavi ile daha sonra keyifli bir sohbete daldı.

14 Şubat’a hazır mısınız

Romantik kutlamaların ve jestlerin günü 14 Şubat gelip çattı. Siz de sevgililer günü için hálá program yapamayanlardansanız, işte birkaç acil durum alternatifi...

Sofra Restaurant

Londra’daki ünlü Türk restoranı Sofra’nın İstanbul şubesi, Taksim’de hizmet veriyor. Cartoon Otel’in terasındaki mekan, sevgililer gününü burada geçirecek olan müşteriler arasında yapılacak çekilişte, 3 çifti otellerinde bedava ağırlayacak.

Frederic’s Restaurant

Süzer Plaza’nın altındaki Frederic’s Restaurant’ın patronu Tolga Atalay, 14 Şubat için özel bir mönü hazırlamış. Havyar çorbası, çilek ve karidesli lolarossa, yeşil hardal otlu ve somon yumurtalı risotto, biber soslu dana madalyonu ve mantarlı patates, zencefilli cheesecake’den oluşan mönü, limitsiz yerli içki dahil 220 YTL. Barda limitsiz yerli içki alternatifi ise 110 YTL.

Parkorman

Parkorman bambaşka bir gece tasarladı. Ünlü DJ Geveze ve Bay J yarın akşam Pine’da olacak, hem de bu kez şarkı söyleyecek! 70’li ve 80’li yılların şarkılarını seslendirecek olan ikili, gece boyunca düzenleyecekleri eğlenceli yarışmalar ve karaoke ile de sevgililere farklı bir gece yaşatmayı vaat ediyor.

Artriste Terasse

Topkapı Sarayı’ndan Galata Kulesi’ne kadar uzanan bir manzaraya karşı, Zeynep-Murat ikilisinin canlı performansı eşliğinde romantik bir sevgililer günü yaşamak istiyorsanız, adres belli; Beyoğlu Fransız Sokağı’ndaki Artriste Terasse... Yarın gece 2 kişi 170 YTL.

Batıl inançlara yüz vermiyorlar

Geçtiğimiz hafta "Mezarlığa yumurta göm, dileğin yerine gelsin" başlıklı haberimde Afet Karacan ile Ahu Tuğbay kardeşlerin kiliseye giderek dua ettiklerini ve okunmuş yumurtaları mezarlığa gömdüklerini yazmıştım. Av. Mehmet Emin Gündüz, müvekkilleri Afet Karacan ve Ahu Tuğbay’ın bahsedildiği gibi Fenerbahçe’deki Ortodoks kilisesini hiçbir zaman ziyaret etmediklerini, bu kilisede birtakım batıl inançlar gereği davranışlarda kesinlikle bulunmadıklarını belirtti. İki kardeşin çağdaş birer müslüman olup, batıl inançlarının bulunmadığını söyleyen Gündüz, bu tür haberlerin müvekkillerini üzdüğünü de ekledi.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI