Gündem Haberleri

  Modern Kapalıçarşı

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eminönü Belediyesi'nin kentlerde çağdışı görüntü sergileyen semt pazarlarını çağdaş ve fonksiyonel hale getirmek amacıyla ilkini Sultanahmet Akbıyık'ta hayata geçirdirdiği şişme pazarlar vatandaşlar tarafından beğenildi.

  Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu yeni pazar yerlerinin İstanbul'un gözbebeği tarihi semtlere yakışır biçimde hazırlandığını belirterek ‘Turistler, pazarlarımızı, modern Kapalıçarşı'ya benzetiyorlar’’ dedi.

  ‘Balon tünel’ adı verilen pazar yeri, şişirilmiş ana omurganın branda ile kaplanmasıyla oluşturuldu. Tünel pazar, soğuk ve yağmurlu havalarda pazarcı esnafını ve vatandaşların daha çağdaş alışveriş yapmalarına olanak veriyor.

  200 metre boyunda ve yedi metre enindeki tünel, Fatih Belediyesi tarafından da kullanılmaya başlandı.

  Hong-Kong'lu bir firma tarafından getirilen ve 40 dakikada balon sistemi ile omurgaları şişirip üzeri branda ile kaplanan pazar yerinin içine hijyenik polyester fiberden oluşan satış tezgahları konuyor. Tezgahlar, pazarı kuran firma tarafından getiriliyor. Pazarcıya da sadece bu tezgahların üzerine malları yerleştirmek kalıyor. Üzeri, her türlü dış etkene karşı dayanıklı branda ile örtülen 200 metre uzunluğundaki pazarda, tuvalet de bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı