Ege Haberleri

EGE

  Modern İpek Yolu’nun merkezi İzmir olacak

  Burcu TANER KARATAY/ HÜRRİYET
  21 Ekim 2015 - 14:04Son Güncelleme : 21 Ekim 2015 - 14:19

  YÜZYILLAR boyu deve kervanlarının geçtiği tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması ve artacak dünya ticaretinin Asya’ya kalan kısmından daha fazla pay alınması için oluşturulan proje kapsamında İzmir ‘stratejik üs’ olarak belirlendi.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım, heyecanla beklenen “Bakü-Tiflis-Kars” demiryolunda trenlerin gelecek sene yürüyeceği müjdesini verdi.

  Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) tarafından gerçekleştirilen ‘Modern İpek Yolu’nda Stratejik Üs: İzmir’ konulu konferans Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım ile SOCAR Türkiye CEO’su Kenan Yavuz’un katılımıyla İnciraltı Wyndham Otel’de gerçekleştirildi. Konferansta eski önemini yeniden kazanacak “Modern İpek Yolu”na vurgu yapılarak Türkiye’nin ve İzmir’in bu konudaki eski görkemine kavuşması için atacağı adımlar konuşuldu.

  Katılımcılara seslenen Binali Yıldırım, Türkiye’nin üç kıtanın birleştiği bir bölgede, 1.5 milyar insanın yaşadığı ve 26 trilyon dolarlık ticaret hacmi olan bir coğrafyanın ortasında olduğunu ancak bu stratejik konumun dünyaya da hissettirmek gerektiğini dile getirdi.
  Yıldırım, modern İpek Yolu kavramının da çok esaslı bir şekilde ele almak gerektiğini vurgulayarak, 1970’li yıllarda dünyanın zenginlik merkezi ABD iken, 1980’li yılların ortasından itibaren bunun Batı Avrupa’ya kaydığını, 2000’li yıllarda ise Doğu Avrupa ile Türkiye arasında bir noktaya geldiğini belirtti. Yıldırım, “Bizim dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a yapma kararı arkasında ‘En büyüğünü biz yapalım’ gururu, payesi yok. Dünya gerçeklerini görerek bu kararı aldık. En uygun aktarma merkezi olarak İstanbul gözüküyor. Bunu test de ettik. Biz göreve başladığımızda İstanbul havalimanından transit yolcu sayısı 1 milyonun altındaydı. Şimdi 20 milyona yaklaştık. Büyük İstanbul Havalimanı’ndan sonra bu sayı çok daha artacak” diye konuştu.

  “Biz hancı herkes yolcu”
  Artık dünyanın zenginlik merkezi kalkınmanın çok daha yüksek ivmeyle devam ettiği Afrika, Uzakdoğu, Pasifik ve Orta Doğu ülkelerine kaydığını aktaran Yıldırım, “Gelecek doğu ülkelerinin dinamizminde. İster Batı’da olsun, ister Doğu’da olsun bizim konumumuz değişmiyor. Türkiye olarak biz hancı herkes yolcu. Bunu bilmemiz lazım. Biz bunu 2002’de gördük ve hemen yatırıma başladık. Biz doğu-batı, kuzey-güney koridorunu geciktirmeden halletmemiz lazım dedik ve bitirdik. Bunu karayolunda yaptık, demiryolunda da yapıyoruz” dedi.

  Bakü-Tiflis-Kars müjdesi
  Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye arası doğrudan demiryolu ulaşımının da büyük bir eksiklik olduğuna işaret eden Yıldırım, “Gerçekleşmesinin çok kolay olmadığını biliyorum. Heyecanlı bir bakan olarak bu projeye girdiğimizde ‘Sen boyundan büyük işlerle uğraşıyorsun’ diye bize laf ettiler. Buna büyükler izin vermezler. Gerçekten de zordu. 4 sene projeyi görüştük. Gürcistan’da 4-5 bakanla muhatap olduk. Sonunda başladık. İşi yüzdük, yüzdük kuyruğuna getirdik. Bitecek. Artık daha mazereti yok. Önümüzdeki sene oradan trenleri yürüteceğiz” diye konuştu.

  “Kimse işgal heveslilerine müsamaha beklemesin”
  Türkiye ile Azerbaycan’ın kısa vadeli çıkar ilişkileri ile değil uzun vadeli ve bölge barışını hedefleyen bir işbirliği içinde olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bunu yaparken hiçkimse bizden bölgede sömürge heveslileri, işgal heveslilerine müsamaha göstermemizi beklemesin. Biz bu bağlamda Ermenistan’ın yaptıklarını asla ve asla, gerek Türkiye üzerindeki tezvilatları, gerekse Azerbaycan-Karabağ bölgesindeki işgallerini kabul etmeyiz. Azerbaycan’ı rahatsız eden her şey bizim canımızı sıkar. Bizim politikamız budur. Sizin için iyi olan neyse bizim için de iyi olan odur” dedi.

  SOCAR’a özel teşekkür
  Yıldırım ayrıca, stratejik ortaklığı lafta bırakmayarak 20 milyar dolara kadar çıkacak ciddi bir yatırıma imza atacak SOCAR’a işaret ederek “Özellikle de teşekkür ediyorum, bu yatırımı İzmir’de yaptıkları için. İzmir enerji ve ihracat üssü haline de geliyor” diye konuştu. Türkiye’nin kalkınmasında İstanbul’un yarışacağı tek ilin İzmir olduğunun da altını çizen Yıldırım, özellikle Nemrut Körfezi ve Çandarlı’daki limanların devreye girmesiyle Türkiye kapasitesinin üstünde bir deniz taşımacılığı kapasitesine ulaşılacağını dile getirdi.

  Yavuz: “Yükseliş dönemimiz başladı”
  SOCAR Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme ve çöküş nedenlerinin arasında tarihi İpek Yolu’nun okyanuslara kaymasının da bulunduğunu hatırlatarak “Tarihi ipek yolu’nun tekrar bizim üzerimizden canlanmasıyla yükseliş dönemimiz başladı. Türkiye büyük bir altyapı devrimi gerçekleştirdi. Mimarı olarak sayın Bakanımız ile birlikte, Bakü- İstanbul- İzmir otobanının da ilavesiyle beraber izmir tarihi İpek Yolu’nun yeniden üssü haline geliyor” dedi. Kendilerinin de Türk-Azerbaycan ortaklığı ve kardeşliği ile Türkiye’nin en büyük reel sektör yatırımına imza attıklarını ve rafineriyle entegre bir üretim modelini hayata geçirmek için 10 milyar dolarlık yatırım planladıklarını aktaran Yavuz, 2018’de de TANAP Projesi’nin tamamlanacağını kaydetti.

  Mustafayev’den tren talebi
  TRACECA Azerbaycan Ulusal Sekreteri Akif Mustafayev, İpek Yolu’nun modernleşmesinin Avrasya ticaretine olası etkilerini değerlendirerek ulaştırma yatırımları konusunda Binali Yıldırım’a Azerbaycan halkı adına teşekkür etti. Mustafayev, ümitlerinin 2015’te tamamlanması beklenen Bakü-Tiflis-Kars trenine bağladıklarını belirterek bu yöndeki taleplerini de iletti.

  Transit için yoğun rekabet
  HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş ise, dünyanın ağırlık merkezinin Asya’ya doğru kaydığını belirterek bu konuda büyük bir rekabet yaşandığını, ülkelerin transit merkezi olmak için yarıştığını söyledi. Yavaş, Avrupa ve Asya arasındaki çift yönlü mal trafiğinden Türkiye’nin de mutlaka pay alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı