« Hürriyet.com.tr

Modern eskici

Hürriyet Haber
X

Cihangir'deki Porto Bello'da dünyanın dört bir yanından gelen asırlık kıyafetler, kuklalar, masklar ve aksesuvarlar satılıyor.

Çocukluk yıllarından beri eski eşyalara meraklı olan Macide Karaali, yıllardır dünyanın dört bir yanından topladığı yüzlerce giysi ve objeyi Cihangir'deki dükkanında satışa sunuyor. İsmini Londra'nın iki büyük sokak pazarından birinin kurulduğu, antikacılarıyla ünlü Portobello Road'dan alan çağdaş eskici dükkanı, Perran Kutman'dan, Deniz Türkali'ye kadar birçok ünlünün uğrak yeri.

Geniş mask koleksiyonu

Macide Karaali, eski eşya toplamanın çocukluk yıllarından kalma bir hobi olduğunu söylüyor. Ailesiyle birlikte komşu, akraba ziyaretlerine gittiğinde yaşıtlarıyla oynamak yerine çeyiz sandıklarını karıştırdığını anlatan Karaali ’’Sonraki yıllarda gezdiğim yerlerde eskici dükkanlarına gider, ufak tefek aksesuvarlar alırdım. Şimdi de artık bir süre almayacağım dememe rağmen dayanamıyor gene alıyorum’’ diyor. 10 yıldır da bu keyfini dükkánında devam ettirdiğini belirtiyor.

Kostüm ve objelerin sergilendiği iki bölümden oluşan Porto Bello'da dünyanın dört bir yanından gelmiş kuklalar ve masklar dikkat çekiyor. Fiyatları 50 ila 200 milyon lira arasında değişen maskların çoğu ağaç kalıp kullanılarak alçıdan, bir kısmı kağıt hamurundan yapılmış. Karaali, İtalya'da maskların önemli bir toplumsal zenginlik olduğunu her yıl Venedik'te bir mask festival düzenlendiğini, bu festival için yüzlerce özel mask yapıldığını hatırlatıyor.

Tiyatrocuların uğrak yeri

Kostüm bölümünde ise geçen yüzyılın çizgilerini yansıtan el işi gece elbiseleri, gelinlikler, dönem şapkaları ve smokinler var. Fiyatları 30 ila 200 milyon lira arasında.

Birçok oyuncunun kostüm kiraladığını veya satın aldığını söyleyen Karaali, ‘‘Burası herhangi bir eskici dükkánı değil. Herşey başka türlü bir ruh taşıyor. Elli yıllık, yüz yıllık kıyafetler, aksesuarlar var. Bir kısmı çeyizlik olarak hazırlanmış. Yelpaze çok geniş. Perran Kutman, Ayşegül Aldinç, Hande Ataizi, Işık Yenersu gibi daha birçok sanatçı buradan kostüm alıyorlar. En son Deniz Türkali, tek kişilik oyununun kostümlerini buradan aldı’’ diyor.

Kaynak:

Teknede de Topuklu Efeyim Ama Bir Farkı Var
İşte Ege Böyle Bir Yerdir
Efeler Yalnız Oynuyor
Romalılardan Beri Zeytin Veren Ağaçları Var
Nysa’ya Turist Çekmek İçin Ne Gerekiyor?
İşte Aydın'ın Yeni Antik Rotası